DREMA w Poznaniu już po raz 40.

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego
i Meblarskiego DREMA świętują w tym roku swoje 40-lecie. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 10-13 września 2024 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ponownie przyciągnie do Poznania kilkanaście tysięcy specjalistów
z branży drzewnej i meblarskiej. Będą mogli zapoznać się z tu najnowszymi maszynami
i technologiami dla obróbki drewna i produkcji mebli.

Jubileusz 40-lecia targów DREMA

DREMA po raz pierwszy odbyła się w roku 1978 i już wówczas cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Początkowo wydarzenie odbywało się w cyklu dwuletnim, na przemian z Wystawą Maszyn i Urządzeń do Produkcji Meblarskiej, prezentującą ofertę wyłącznie polskich wystawców. W roku 1994 z uwagi na dynamiczny rozwój i ogromny potencjał branży drzewnej w Polsce, zadecydowano o zmianie formuły na coroczną.

Na przestrzeni lat DREMA ewoluowała, poszerzając zakres tematyczny. Wydarzenie stawało się coraz bardziej popularne zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych wystawców oraz zwiedzających. Szczególny wzrost zainteresowania nastąpił w latach 90-tych, kiedy możliwe stało się całkowite otwarcie polskiego rynku. W ostatnich latach tematykę DREMY rozszerzono o narzędzia, materiały oraz komponenty przeznaczone do produkcji mebli, zarówno skrzyniowych, jak i tapicerowanych.

Targi DREMA są jednymi z nielicznych targów na świecie, które w okresie pandemii odbywały się regularnie bez przerwy zgodnie z kalendarzem. Obecnie DREMA jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej centrum zaopatrzenia dla producentów mebli. O znaczeniu poznańskich targów świadczy fakt, że DREMA jest jednym z kilkunastu światowych wydarzeń dedykowanych przemysłowi obróbki drewna, które są oficjalnie popierane przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna (EUMABOIS). Ponadto, wydarzenia towarzyszące targom – takie jak akcja charytatywna Drema Dzieciom oraz projekt Drema Design – dołączyły do interdyscyplinarnego projektu „Nowy Europejski Bauhaus” (NEB) zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2020 r, wspierającego wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju

DREMA 2024 większa niż przed rokiem

Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo pozytywnie. Będzie większa od Dremy 2023 zarówno pod względem powierzchni ekspozycji, jak i liczby wystawców. Ponownie do udziału w tym wydarzeniu zgłosiły się największe firmy, które zaprezentują innowacyjne rozwiązania i technologie jutra przeznaczone dla obróbki drewna oraz przemysłu drzewno-meblarskiego i tartacznego.

Wystawa obejmuje także maszyny do rozkroju i szycia tkanin, komponenty do produkcji mebli oraz akcesoria meblowe, jak również kleje i lakiery. Aktualna lista wystawców znajduje się na stronie: www.drema.pl

Na zwiedzających czekać będzie strefa DREMA Tools, w której firma ITA Tools wraz z partnerami zaprezentuje pełną gamę narzędzi dla stolarzy i rzemieślników. Odbędą się tu warsztaty z kompleksowej obróbki nowoczesnych materiałów oraz pokazy ostrzenia narzędzi innowacyjną metodą ablacji laserowej. Z kolei w Strefie TRENDY 2024 swoje nowości przedstawią producenci okuć i akcesoriów meblarskich.

Ponownie w jednym z pawilonów działać będzie Fabryka Mebli na Żywo. To kolejna odsłona projektu DREMA DZIECIOM. Jest to akcja charytatywna, przeprowadzana w formie pokazowej produkcji mebli na żywo, organizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP. Partnerem wykonawczym jest firma Lazzoni Group. Wydarzenie zaprezentuje najnowsze technologie produkcji mebli, łącząc szlachetny cel z praktyczną edukacją. Powierzchnia 2000 mkw stanie się areną praktycznych umiejętności dla studentów. Wyprodukowane w trakcie targów meble zostaną przekazane do Żłobka Samorządowego w Myślenicach oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jastrowiu.

Sporą część wystawy poświęcono pracom w drewnie, narzędziom ręcznym i elektronarzędziom. To gratka nie tylko profesjonalistów, ale też majsterkowiczów i miłośników DYI. Z myślą o nich powstanie DREMA Hobby oraz strefy przygotowane m.in. przez drewno.pl. Na terenie zewnętrznym oprócz prezentacji maszyn w ruchu odbędą się pokazy wózków widłowych, nowością będzie także strefa Infotech City prezentująca cyfrową, mobilną stolarnie.

Warto odwiedzić też Strefę Parkietu przygotowaną przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ oraz wystawę prac nagrodzonych w konkursie Wyczarowane w drewnie organizowane przez Wydawnictwo Inwestor. We współpracy z grupą Narzędzioholicy.pl odbędzie się Akcja-Renowacja, której efektem będzie rekonstrukcja antycznego mebla (szczegółowe informacje dostępne na stronie www.drema.pl) .

Merytorycznie o branży – Akademia Dremy

W programie przewidzianych jest ponad 20 wydarzeń: konferencji i paneli dyskusyjnych dotyczących aktualnej sytuacji rynkowej oraz automatyzacji i mechanizacji procesów produkcyjnych w duchu przemysłu 4.0. W przeddzień targów odbędzie się kolejna edycja Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW. Podczas tej międzynarodowej konferencji organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego mowa będzie o szansach i zagrożenia dla sektora leśno-drzewnego w najbliższych latach. Eksperci z Polski i zagranicy przedstawią, jak radzić sobie z aktualnymi wyzwaniami i przygotować rozwiązania chroniące rodzime firmy.

O perspektywach przemysłu meblarskiego i drzewnego oraz wyzwaniach związanych z zaopatrzeniem branży w surowce drzewne dyskutować będą uczestnicy IX Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego, organizowanego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Wydarzenie, które odbędzie się 11 września 2024 roku, zgromadzi menedżerów z czołowych przedsiębiorstw. Omówią oni kierunki zmian, nadchodzące wyzwania i strategie rozwoju w branży. OIGPM przygotowuje również VI Spotkanie Kobiet związanych z branżą meblarską. Wśród nowych wydarzeń odbędzie się I edycja Forum Młodych Technologów, skierowanego do przyszłych specjalistów oraz kadry dydaktycznej.

Swoją kontynuację będzie miała akcja Las Dremy, zainicjowana w ubiegłym roku przez zespół targów DREMA. Tegoroczne działania, przeprowadzane we współpracy z partnerem wykonawczym Posadzimy.pl to okazja do wspólnego zalesienia ubogich w drzewa terenów Polski. Podczas wydarzenia każdy z gości targów będzie mógł zgłosić się do udziału w projekcie poprzez przekazanie danych kontaktowych, a w zamian – w jego imieniu – zostanie posadzone podczas finału akcji jedno drzewo. Każdy uczestnik otrzyma także indywidualny certyfikat potwierdzający jego zaangażowanie. Projekt ma na celu promocję idei zrównoważonego rozwoju dla przemysłu drzewno-meblarskiego, a w rezultacie przyczynienia się do odnowienia cennych zasobów natury, z których korzysta branża.

Bilety dla profesjonalistów

Osoby zawodowo związane z branżą drzewną lub meblarską mają darmowy wstęp we wszystkie cztery dni targów – wystarczy wejść na stronę www.tobilet.pl, wybrać targi DREMA 2024, zarejestrować się i odebrać bilet. Z kolei dla majsterkowiczów hobbystów przygotowano bilety w specjalnej niższej cenie.

Co? Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA

Kiedy? 10-13 września 2024, godz. 10:00-17:00 (13 września do 16:00)

Gdzie? Międzynarodowe Targi Poznańskie

Więcej: www.drema.pl