0 0

Rozstrzygnięto XXI Submisję Drewna organizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Oferty złożyło aż 19 firm z Europy.

Na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu w tym roku wystawiono 1572 m3 wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości, w tym: dębu ?  1070 m3, jaworu ? 167 m3, buka ? 106 m3 i jesionu – 93 m3 oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej  i wiązu.

Nabywcy mieli możliwość oglądania surowca w dniach 11-17 lutego. Oferty złożyło 19 firm z Polski, Słowacji, Czech i Włoch. Zakupiły łącznie prawie 1572 m3, a tylko jedna kłoda nie znalazła nabywcy.

Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2106 zł  za m3, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina – 2467 zł.

Najwyższa cena jednostkowa wyniosła 16 150 zł za m3. Zaoferowano ją za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zakupiła ją firma ze Słowacji. Najwięcej, bo prawie 40  proc. drewna trafiło do firmy drzewnej na Podkarpaciu.

– Cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, co dobrze świadczy o ich kondycji i rosnącej pozycji na rynku – mówiła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. ? Mamy też prawo do satysfakcji z tego powodu, że drewno sprzedane na submisji nie trafi do pieca czy na podkłady kolejowe, ale w postaci cennych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Wierzę też, że nabywcy mają powody do zadowolenia, bo włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od wyceny drewna przygotowujących przetarg.

Dyrektor Zagrobelna, podsumowując wyniki przetargu, podkreślała, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale niezwykle istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i regionu, w którym zasoby drzewne wciąż rosną. Submisje drewna w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 r.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Regulamin prenumeraty drukowanej i elektronicznej
Next post Branża wspiera służbę zdrowia w walce z pandemią