8% wzrost rynku drzwi i okien w 2015 roku.

paletaAnalitycy PMR przeanalizowali wyniki finansowe i sprzedażowe 50 wiodących przedsiębiorstw działających sektorach produkcji okien i drzwi. Wśród czołowych 50 firm aż 33 podmioty to firmy specjalizujące się w produkcji zarówno drzwi, jak i okien. Jednak liderami rynkowymi w swoich branżach są firmy, które postawiły na specjalizację i skupiają się tylko na jednym segmencie działalności.

Według najnowszych raportów firmy badawczej PMR zatytułowanych Rynek drzwi w Polsce 2015 –  prognozy rozwoju na lata 20152020 oraz Rynek okien w Polsce 2015 prognozy rozwoju na lata 20152020″, dzięki wzrastającemu eksportowi oraz odżywającemu po kilku latach stagnacji rynkowi krajowemu, rok 2014 zakończył się wzrostami zarówno na rynku drzwi, jak i okien. Analitycy PMR szacują, że dynamika produkcji okien była nieco wyższa niż w przypadku drzwi (odpowiednio 10% i 8%), głównie z uwagi na większy udział sprzedaży na eksport. Natomiast sprzedaż okien i drzwi wyłącznie na rynku krajowym wzrosła odpowiednio o 8% i 6%.

W roku 2015 spodziewać się można dalszej poprawy w obu segmentach, w rezultacie czego sprzedaż krajowa wzrośnie o około 8%. Kluczowe czynniki wpływające na dobre perspektywy dla branży to: poprawiająca się kondycja polskiej gospodarki, rosnąca liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych, większa popularność droższych produktów energooszczędnych, rosnący popyt ze strony rynku wtórnego a także duża popularność niestandardowych produktów na zamówienie indywidualne.

To jest tylko fragment artykułu. Pełną treść znajdziesz w czasopiśmie „Przemysł drzewny” nr 2/2015