Drewniane słupy zastapią betonowe? Orange Polska szykuje zmiany

W roku 2015 w zakładzie w Piszu wyprodukowali ponad 100 tys. sztuk słupów w ponad 70 różnych rozmiarach i standardach jakościowych. Niestety nie na rynek polski, choć ? jak przyznaje w rozmowie z ?Przemysłem Drzewnym? Andrzej Załuski, prezes firmy N.E.T. WOOD ? powoli także u nas drewniane słupy znajdują swój rynek zbytu.

6

Produkowane przez firmę N.E.T. WOOD słupy drewniane eksportowane są na rynek europejski, do Afryki oraz do krajów Bliskiego Wschodu. Czy w Polsce nie ma zapotrzebowania na słupy z drewna, czy też nadal przegrywają one z tymi wykonanymi z betonu?

Andrzej Załuski: Słupy drewniane, zarówno energetyczne, jak i telefoniczne, niestety wciąż przegrywają z betonowymi, aczkolwiek ostatnie lata pokazują, że stają się one coraz bardziej popularne. Jest to jednak proces bardzo powolny. Dopiero
w tym roku zauważyłem pierwszą taką dużą zmianę ? Orange Polska ogłosiła przetarg na dostawę słupów telefonicznych z opcją beton lub drewno, z preferencją dla tego drugiego. Do tej pory słupy drewniane były zamawiane w małych ilościach, dosłownie po kilka, kilkanaście, czasami kilkadziesiąt sztuk przez lokalne jednostki, które serwisowały sieci telefoniczne albo energetyczne. Teraz zaczyna to przybierać bardziej zorganizowaną formę. To oczywiście cieszy, gdyż do tej pory, nawet jeżeli polski zakład energetyczny czy któryś z oddziałów telekomunikacji potrzebował słupów, to szukał ich w pierwszej kolejności za granicą, podczas gdy są przecież producenci krajowi. Paradoks! My produkując słupy drewniane, spełniające nawet najwyższe kryteria norm zachodnioeuropejskich, obserwujemy, jak w Polsce są stawiane słupy na przykład skandynawskie!

18

Czy słupy drewniane trwałością i wytrzymałością mogą konkurować z tymi wykonanymi z betonu?

Andrzej Załuski: Zdecydowanie tak! Dobrze wykonany, prawidłowo zainstalowany
i serwisowany słup z drewna ma szansę ?przeżyć? słup betonowy. Przewagę tę widać szczególnie w niekorzystnych warunkach użytkowania, którymi mogą być czynniki klimatyczne i glebowe oraz anomalie pogodowe. Średnia długość życia słupa drewnianego to kilkadziesiąt lat. Oczywiście w warunkach idealnych słup betonowy czy stalowy może stać dłużej. Są jednak również inne aspekty, które przemawiają na korzyść słupów drewnianych, takie jak chociażby ekologiczne czy ekonomiczne. Koszt obsługi jednego słupa drewnianego, od momentu zakupu, przez instalację, serwisowanie, aż do utylizacji jest również istotnie niższy niż słupa betonowego.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 1/2016