Europejskie meble muszą szukać swojej szansy na innych kontynentach

Podczas gdy część krajów europejskich wreszcie uporała się z kryzysem, inne w dalszym ciągu starają się osiągnąć zrównoważony poziom wzrostu. Dlatego producenci mebli biurowych muszą szukać nowych, mniej tradycyjnych kierunków zbytu dla swoich produktów. Wśród najbardziej perspektywicznych są Europa Wschodnia i Ameryka Północna, ale także kraje Zatoki Perskiej.

Z najnowszych danych Centre for Industrial Studies (CSIL Milano) wynika, że europejski eksport mebli biurowych w 2014 roku był o 5% wyższy niż w roku poprzednim. Wśród kierunków eksportu największy wzrost odnotowano w Europie Wschodniej (+13%) oraz Ameryce Północnej (+54%). Niemal połowa europejskiej produkcji mebli biurowych realizowana jest w Niemczech i Włoszech, które są liderami w tym segmencie. Rynek jednak bardziej sprzyja Włochom, gdzie eksport stanowi ponad 60% produkcji. Dla porównania w Niemczech wynosi jedynie 26%.

enhanced-buzz-wide-31311-1392163413-13

Biura meblują się coraz szybciej
W 2014 roku stanowiska biurowe (biurka, lady) stanowiły 34% europejskiej sprzedaży. W ciągu ostatnich lat sektor ten odnotowywał spadek, podczas gdy krzesła i fotele biurowe, stanowiące około 29,7% sprzedaży, sprzedawały się nieco lepiej. Kolejne 18,3% rynku to meble magazynowe, natomiast pozostałe 18% zajmują meblościanki/regały (+7%), meble do pomieszczeń gospodarczych (+6,2%) oraz meble do gabinetów (4,8%).

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 2/2016