0 0

Choć nowoczesne technologie obróbki czy klejenia drewna oraz wytwarzania wyrobów drewnopochodnych pozwalają wznosić nowoczesne obiekty o wysokich wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, to trzeba jednak pamiętać, że drewno nigdy nie jest całkowicie odporne na działanie ognia, dlatego wymaga specyficznego traktowania jako materiał budowlany.

dsa

Drewno jest mi bliskie – wiele lat wychowywałem się przy wyrobach drewnianych, co wynika z moich tradycji rodzinnych. Niestety jako strażak mam też przykre doświadczenia z nim związane, ponieważ drewno jest materiałem, który należy do palnych, szczególnie gdy mówimy o zabytkowych konstrukcjach z litego drewna.
Chciałbym jednak podkreślić, że dzisiejsze technologie pozwalają, by drewno w sposób właściwy przygotować, zabezpieczyć i wykorzystać w obiektach zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi. Wszystkie te wymagania są określone zarówno w europejskich dyrektywach, polskich normach, jak i właściwych przepisach techniczno-budowlanych.

Drewno to jeden najstarszych materiałów budowlanych, który był wykorzystywany w historii świata. Obecnie najczęściej stosowany jest przy konstrukcji więźby dachowej, ale też rozwija się trend budowy domów, które są wykonane w konstrukcji drewnianego szkieletu.

Drewno ostrzega
Drewno to bardzo dobry materiał budowlany w porównaniu np. ze stalą, która traci swoją sztywność i nośność w sytuacji działaniach ognia bezpośrednio na taką konstrukcję.

Całość przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 2/2017

586062

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Wierzbowski Eversheds Sutherland doradcą IKEA ws. platformy sprzedaży niestacjonarnej
Next post Dąb na e-drewno nadal drożeje