Testy pił – 150% większa prędkość ciecia

Dzięki zastosowaniu na pilarce taśmowej nowych brzeszczotów firmy Metamob, udało się podwoić prędkość cięcia o blisko 150%. Zaskakujące testy przeprowadzono w warunkach produkcyjnych w zakładzie ATERO SRL w Rumunii na kłodach drewna liściastego.

 

 

Metamob wciąż rozwija swoje produkty, a specjaliści w dziale rozwoju produktu wprowadzają w piłach taśmowych do drewna ulepszenia, które są wynikiem zdobywanych od 20 lat doświadczeń. To, co jednak udaje się osiągnąć w warunkach laboratoryjnych, musi być jeszcze potwierdzone w warunkach produkcyjnych.

O zaskakujących właściwościach nowych brzeszczotów od Metamob mogli przekonać się pracownicy zakładu ATERO SRL w Rumunii, który w ramach 15-letniej współpracy między firmami, zgodził się przetestować najnowsze piły taśmowe tego rumuńskiego producenta.

– Jesteśmy otwarci na nowości, dlatego chętnie zgodziliśmy na testy w naszym zakładzie – mówi inżynier Luca Adrian, dyrektor działu w ATERO SRL.

W ramach testów użyto dwumetrowe kłody drewna liściastego o średnicy 400 mm. Najpierw na pilarce taśmowej LBL-BRENTA M1 TB 1400 przy użyciu dotychczasowego brzeszczotu, a następnie z zastosowaniem nowej piły Metamob.

– Efekty testów były dla nas zaskakujące, ponieważ nowe piły Metamob stworzyły nam zupełnie nowe warunki. To było jak zamiana roweru na skuter! – dodaje Spatacean Valentin, operator pilarki taśmowej, na której testowano nowy brzeszczot.

Dotychczas na pilarce w Atero cięto kłody z prędkością 20 m/min. z przekonaniem, że to maksymalna wydajność maszyny. Tymczasem po zmianie piły udało się zwiększyć prędkość do 49 m/min (o 145%) znacznie zwiększając wydajność produkcji. Jeśli w ciągu jednej zmiany produkowano dotąd 8-warstwowe pakiety, tak przy nowym brzeszczocie jest to 11,2 warstwy.

– Na dłuższą metę wdrażając nowe piły, ich zalety przełożą się na niższy koszt jednostkowy i wyższą produktywność, o czym przecież marzy każdy zakład – podkreśla Valentin. – Przy zastosowaniu nowych pił udało mi się przekroczyć wykonywaną przeze mnie średnią liczbę cięć o 40%.

– Jesteśmy otwarci, aby przeanalizować warunki przetarcia i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla każdego zakładu tartacznego, aby zwiększyć wydajność nawet wtedy, gdy klient sądzi, że jest to niemożliwe – mówi Istvan Hutton, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Metamob.