Pod patronatem „Przemysłu Drzewnego”: V Ogólnopolska Giełda Przemysłu Drzewnego KOOPDREW

W dniach 11-12 września br. w Poznaniu odbędzie się piąta już edycja konferencji KOOPDREW, podczas której specjaliści i zaproszeni goście zastanowią się nad sytuacją polskiego drewna na globalnym rynku. Będzie to również okazja do bezpośredniego spotkania z partnerami biznesowymi.  Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Przemysł Drzewny”.

 

Handel polskim drewnem dawno już pokonał granice europejskie, lecz wciąż w niewielkim stopniu objął rynki uznawane dziś za najbardziej chłonne i obiecujące: w Azji na Dalekim i Bliskim Wschodzie lub w Północnej Afryce. W ekspansji w tych kierunkach wyprzedzają nas nie tylko potęgi, takie jak Szwecja, Rosja czy USA, lecz też np. Rumunia. Z drugiej strony polski przemysł drzewny produkuje i eksportuje coraz bardziej przetworzone produkty – a surowca do tej produkcji w kraju od dawna brakuje. Rozwija się więc import do Polski tarcicy i wielu półproduktów. Poszukiwani są ich dostawcy, nie tylko z Europy, więc polscy przedsiębiorcy muszą poznać warunki handlu tymi materiałami, jakie obowiązują na tych obcych nam dotąd rynkach.

Wiedzę o wielu możliwościach, jakie tworzą się na coraz bardziej dostępnym świecie i informacje potrzebne do poszukania tam swoich szans podczas piątej już edycji konferencji KOOPDREW 2017 przekażą doświadczeni fachowcy z szeregu krajowych i międzynarodowych organizacji i instytucji. Podczas konferencji omówione zostaną warunki na rynkach drewna w kilku krajach, które już wyraziły wolę współpracy z polskim przemysłem. Równocześnie przedstawiona zostanie bieżąca sytuacja w najbliższym otoczeniu, czyli w Europie. Specjaliści przekażą techniczne informacje, które warto poznać chcąc kupowac drewno z takich krajów, jak kraje skandynawskie, USA lub Kanada.

KOOPDREW to nie tylko konferencja, lecz również okazja do rozmów i spotkań B2B. W tym roku będzie taka możliwość będzie w drugim dniu wydarzenia podczas wystawy DREMA – 12 września. W hali 3, w obrębie Pawilonu Promocji Drewna, zostanie w tym celu przygotowana i udostępniona specjalna przestrzeń i obsługa.

 

Plan konferencji:

Dzień I – 11 września 2017 r.

Godz. 10.00. Miejsce: Sala Zielona na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ? wejście od strony Mostu Dworcowego

  1. Powitanie i słowo wstępne od organizatorów ? Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kilka słów o PIGPD i polskim przemyśle drzewnym.

Blok tematyczny I: Sytuacja przemysłu drzewnego w Europie

  1. Andre de Boer, General Secretary – European Timber Trade Federation : Przegląd aktualnej sytuacji na europejskim rynku tarcicy. Szanse i wezwania dla przemysłu drzewnego w krajach UE.
  2. Silvia Melegari, General Secretary – European Organization of the Sawmill Industry: Chiński import drewna okrągłego z krajów UE zagraża istnieniu tartaków we Francji, Belgii i Niemczech. Możliwości jego ograniczenia na przykładzie rozwiązań zastosowanych w Chorwacji.

Blok tematyczny II. Nowe rynki drewna

  1. Hamidah Abdullah, Industry Development Director – Malaysian Timber Council: Malezyjscy producenci wyrobów z drewna mogą stworzyć nowe i duże rynki zbytu dla polskich tartaków.
  2. Małgorzata Panek-Kasińska, Prezes – MK Business Link: Nowych rynków zbytu dla polskich produktów z drewna należy szukać w Azji. Omówienie możliwości handlu drewnem z Indiami i Pakistanem.

Blok tematyczny III. Odmienne metody klasyfikacji tarcicy w krajach eksportujących ją do Polski

  1. Svenskt Trätekniskt Forum: Przedstawienie oferty współpracy szwedzkich tartaków oraz omówienie skandynawskich zasad klasyfikacji tarcicy iglastej. Czym jest ?Blue Book??
  2. Neil Summers, Konsultant ds. technicznych – American Hardwood Council: Amerykańskie zasady klasyfikacji tarcicy liściastej.

Podsumowanie spotkania i dyskusja

Dzień I konferencji zakończy wspólny lunch ok. godz. 16.00

 

Dzień II – 12 września 2017 r.

Godzina 9.00. Miejsce: Międzynarodowa Wystawa Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna DREMA – Pawilon Promocji Drewna w Hali nr 3.

Na powierzchni pod zarządem PIGPD zorganizowane zostaną spotkania uczestników KOOPDREW-u w układzie B2B. Każdy z nich otrzyma wcześniej kartę wstępu na Wystawę. Do ich dyspozycji będą miejsca do rozmów, catering, pomoc w tłumaczeniach. Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość wcześniejszego zgłoszenia chęci rozmów z konkretną firmą  lub swej oferty bądź zapytania, które zostaną rozesłane wszystkim pozostałym. Pracownicy PIGPD będą spotkania koordynować i wskazywać partnerów do rozmów.

 

Informacje o programie i planowanym przebiegu konferencji można znaleźć na stronie: www.konferencja.przemysldrzewny.pl