0 0

AUTOR:
Henryk Kowalczyk,  minister środowiska

Zgodnie z postanowieniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w ramach środka zapobiegawczego harwestery do Puszczy Białowieskiej nie wrócą, z wyjątkiem wycinki drzew dla bezpieczeństwa. Obecnie naszym zadaniem jest pokazanie, przekonanie Trybunału o tym, że w tej chwili dbamy tylko o bezpieczeństwo ludzi. Jeśli prowadzona jest jakakolwiek wycinka, to tylko ze względów bezpieczeństwa. Dostarczymy wszelkie dowody i dokumentację na to, żeby nie było wątpliwości, że zastosowaliśmy się do tego wyroku.
Jeśli chodzi o przyszłość puszczy, to przede wszystkim chcę wysłuchać ekspertów z dziedziny leśnictwa. Przed Puszczą Białowieską stoi ogromny problem, czyli rozmnażanie się kornika, które należy próbować ograniczyć, inaczej puszcza nam po prostu zniknie. W związku z tym, że nie możemy usuwać chorych drzew, muszę zapytać ekspertów z Polski i zagranicy, jak sobie z tym poradzić i mam nadzieję, że to będzie taka wstępna rekomendacja, jaką zechcemy uzyskać przed otrzymaniem ostatecznego wyroku Trybunału.
Trzeba postawić przed ekspertami zadanie: jak uratować puszczę? Ale nie tylko w sposób bierny, patrząc na to, jak kornik nam ją zje. Puszcza Białowieska nie jest lasem naturalnym, była sadzona przez ludzi, wobec tego zostawienie tego problemu naturze nie spowoduje, że ją uratujemy. Pragnę jednak podkreślić raz jeszcze, że dostosuję się do wyroków ogłoszonych przez Trybunał, posłucham ekspertów,
a ekspertyzy przekażę Komisji Europejskiej.

 

Wypowiedź dla Trójki Polskiego Radia (audycja „Salon polityczny
Trójki”) z dn. 12 stycznia 2018 r.

———————————————————-

Henryk Kowalczyk ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. 16 listopada 2015 roku powołany na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Objął także funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Od września do grudnia 2016 roku pełnił obowiązki ministra Skarbu Państwa. Również we wrześniu 2016 roku został wiceprzewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
11 grudnia 2017 roku objął stanowisko ministra bez teki w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego, ponownie został też przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Zwiększą moce produkcyjne o 10%
Next post Producenci płyt zawarli porozumienie antykonkurencyjne