Producent palet zwiększa swoją wydajność dzięki nowej linii do obróbki drewna

Działając w branży, w której wydajność produkcji jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących sukces, Jan Zawada stał się ekspertem w poszukiwaniu rozwiązań usprawniających produkcję w jego firmie. Dzięki wprowadzeniu linii TITAN firmy Wood-Mizer efektywność produkcji spektakularnie wzrosła, a to jeszcze nie koniec zmian.

Wymagająca branża
Firma Meblohit z Kraszewic od wielu lat zajmuje się produkcją palet.  W pierwszych latach maszyny, jakimi dysponował Jan Zawada, były wystarczające, jednak z czasem wydajność produkcji stawała
się coraz bardziej istotnym czynnikiem, a wyposażenie zaczęło się zmieniać.
– Na początku pracowaliśmy na traku ramowym. Później kupiliśmy pierwszy trak taśmowy i z czasem kolejne w celu zwiększenia wydajności – mówi właściciel.
Jakiś czas temu stało się dla niego jasne, że aby nadążyć za rynkiem i nie pozostać za konkurencją, konieczne są kolejne inwestycje. W świetle zmian na rynku pracy, które nastąpiły w ostatnim czasie,
kolejnym po wydajności niezwykle ważnym czynnikiem stała się automatyzacja produkcji umożliwiająca zmniejszenie liczby pracowników potrzebnych do obsługi maszyn.
– W czasach, kiedy bardzo trudno o pracowników, jednym z głównych oczekiwań, jakie mieliśmy od nowych maszyn, było zwiększenie wydajności produkcji bez konieczności zwiększania liczby pracowników – mówi Jan Zawada. – Właśnie dlatego w ostatnim czasie zdecydowaliśmy się na zakup linii TITAN Wood-Mizer.

Linia TITAN Wood-Mizer
Urządzenia, które wchodzą w skład linii, dobierane są zawsze w taki sposób, aby jak najlepiej spełnić potrzeby klienta. Tym sposobem w składzie linii TITAN Wood-Mizer przygotowanej dla firmy Meblohit
znalazły się: pilarka pionowa dwugłowicowa z obracakiem kłód TV6000, wielopiła dwuwałowa MR3000 wraz ze stołem centrującym, rozrzynarka trzygłowicowa HR500, rampa załadowcza, przenośnik
łańcuchowy do odbioru zrzynów, podest operatora oraz układ odbioru trocin.

Taki układ linii zapewnia najbardziej wydajną obróbkę materiału typu S2b oraz efektywny odzysk zrzynów do dalszej obróbki.
– Przecieramy głównie drewno sosnowe i świerk. Kłody o długości 2,5 metra i średnicy od 15 do 45 cm. Zaproponowany przez Wood-Mizer układ linii okazał się dla nas idealny – mówi Jan Zawada.
Choć linia została dopiero uruchomiona i proces jej wdrażania jeszcze się nie zakończył, efekty tego przedsięwzięcia można zauważyć już teraz. Dotąd Meblohit przecierał około 60 m3 kłód w czasie ośmiogodzinnej zmiany. Aktualnie liczba ta zwiększyła się do 90 m3.
– Dzięki tej zmianie znacznie podnieśliśmy naszą efektywność, bez konieczności zwiększania poziomu zatrudnienia. To dla mnie bardzo cenne – mówi właściciel.
Meblohit nie spoczywa na laurach. Jan Zawada już teraz myśli o kolejnych inwestycjach, zakupie drugiej rozrzynarki do obróbki zrzynów oraz rozbudowie systemu sortowania.
– W niedalekiej przyszłości planujemy dodanie do linii kolejnych maszyn Wood-Mizer. Dzięki temu, według moich szacunków, bez konieczności zatrudniania kolejnych pracowników zwiększymy
ilość drewna przecieranego podczas jednej zmiany do 120 m3 – mówi.
Zapytany o to, dlaczego wybrał produkty firmy Wood-Mizer, bez namysłu odpowiada:
– To są naprawdę dobre maszyny. Doskonale rozumiem, skąd bierze się ich świetna opinia na rynku. Serwis również jest znakomity, nie zdarza się, żebym na zamówione części czy akcesoria czekał dłużej niż 1?2 dni, a na dłuższe przestoje w mojej branży nie możemy sobie pozwolić, tutaj liczy się wydajność i szybkość produkcji.