Jednym z istotnych składników struktury kosztów u przedsiębiorców przerabiających drewno okrągłe jest transport. Zwłaszcza duże tartaki, wytwórcy palet, producenci architektury ogrodowej, a także celulozownie, fabryki płyt i sklejek ? ze względu na swój spory potencjał produkcyjny i specyficzne czasem potrzeby surowcowe ? muszą dowozić drewno ze sporej odległości, niekiedy nawet setek kilometrów.

Koszty transportu
Koszty transportu przeważnie podawane są w zł/samochód/km. Pod koniec 2018 r. przewoźnicy najczęściej proponowali odbiorcom drewna stawkę 7,5 zł/samochód/km, która w styczniu 2019 r. wzrosła. Można przyjąć, że obecnie jest to przeciętnie 8 zł/samochód/km. W transporcie za wzorcowy (przeliczeniowy) uznaje się pojazd o ładowności 28 m3 drewna okrągłego. Powszechnie przyjętą praktyką
jest odnoszenie wielkości przewozu w dwie strony, zwane popularnie przemieszczaniem tonażu ?puste/pełne?. Trudno bowiem sobie wyobrazić jakikolwiek inny ładunek dla samochodu jadącego po drewno do lasu (czyli przebieg po drewno odbywa się pustym pojazdem). Zwłaszcza że obecnie pojazdy do przewozu drewna to najczęściej sprzęt wyspecjalizowany.

Więcej przeczytasz w Przemysł Drzewny nr 2/2019

Previous post Drewna S2B nie wystarcza na palety
Next post STEICO otworzyło halę prefabrykacji w Czarnkowie