Odpowiedzialna produkcja w trosce o klimat i środowisko naturalne

W 2018 r. Grupa STEICO zredukowała o 30% pozyskiwanie energii z węgla, zastępując go biomasą pochodzącą z odpadów produkcyjnych. Dzięki inwestycjom w nowoczesne, proekologiczne technologie, takie jak wysokosprawne kotły na biomasę czy zamknięty obieg wody, producent materiałów budowlanych minimalizuje wpływ zakładów na środowisko naturalne.

 

Zastosowanie drewna w budownictwie nie jest panaceum na wszystkie problemy klimatyczne, ale stanowi istotny wkład w działania służące poprawie klimatu. W 2018 r. w Grupie STEICO przetworzono ok. 934.875 m3 drewna pochodzącego z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, zgodnie z certyfikatem FSC i PEFC. Oznacza to, iż roczna produkcja STEICO pozwala na pobranie z atmosfery i związanie niemal miliona ton CO2. Dla odpowiedzialnego producenta troska o klimat przejawia się nie tylko w wytwarzaniu przyjaznych dla środowiska naturalnego materiałów, które pozwalają realizować nowoczesne, ekologiczne budownictwo przyszłości. Proekologiczna jest również polityka produkcyjna Grupy i konsekwentnie realizowany zrównoważony rozwój. Podczas planowania obiegów produkcyjnych STEICO przywiązuje dużą wagę do inteligentnego wykorzystania zasobów, redukcji emisji CO2 oraz efektywnego zagospodarowania powstających odpadów.

 

Redukcja udziału węgla

Każdy zakład produkcyjny potrzebuje energii. W procesach produkcyjnych w fabrykach należących do firmy STEICO wykorzystywana jest energia elektryczna, pozyskiwana od zewnętrznych dostawców oraz para i ciepło, wytwarzane we własnym zakresie.

Jedną z kluczowych kwestii w walce ze zmianami klimatycznymi jest ograniczenie emisji CO2, dlatego minimalizujemy wpływ procesów produkcyjnych na środowisko naturalne. Aby ograniczyć wykorzystywanie paliw kopalnych, inwestujemy w ekologiczne kotłownie zasilane biomasą. W każdym z zakładów należących do Grupy STEICO pracuje co najmniej jeden kocioł, w którym spalane są wyłącznie odpady drzewne, które nie są przydatne do produkcji, takie jak kora drzew – mówi Marcin Zboroń, dyrektor ds. rozwoju i kontaktów biznesowych w STEICO sp. z o.o.  – W ten sposób resztki poprodukcyjne znajdują swoje zastosowanie, a uzyskana z nich zielona energia jest wykorzystywana na potrzeby procesów technologicznych.

W 2018 r. Grupa STEICO zredukowała pozyskiwanie energii z węgla o 30% w porównaniu do 2016 r. Jednocześnie udział wytwarzania energii z biomasy zwiększył się o 79%. Dzięki inwestycjom w nowoczesne, wysokosprawne kotły, efektywność energetyczna wzrosła o 17%. W kolejnych latach planowane jest dalsze zwiększanie udziału biomasy w wytwarzaniu energii na potrzeby procesów produkcyjnych oraz ograniczanie wykorzystania paliw kopalnianych, w szczególności węgla.

Racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi

W drewnie produktów STEICO pochodzących z rocznej produkcji zmagazynowane zostało ponad dwa razy więcej CO2, niż wyemitowano podczas ich wytworzenia. Celem świadomej polityki proekologicznej firmy STEICO jest jednak nie tylko redukcja emisji CO2. Równie odpowiedzialnie podchodzi się do jak najlepszego zarządzania zasobami wody, wykorzystywanej w dużych ilościach w procesach produkcyjnych. W zakładzie w Czarnkowie – jednym z dwóch zlokalizowanych w Polsce, udało się wprowadzić zamknięty obieg wody. Na pierwszym etapie świeża woda wykorzystywana jest do produkcji pary i ciepła, które są wykorzystywane bezpośrednio w produkcji. Powstała w ten sposób woda użytkowa jest wykorzystywana do produkcji materiałów izolacyjnych z włókien drzewnych. Cześć wody odparowuje podczas suszenia i jest uzupełniana przez wodę użytkową z produkcji pary i energii cieplnej, a więc cała woda pobierana do celów produkcyjnych jest wielokrotnie wykorzystywana i za każdym razem ponownie wraca do procesów produkcyjnych.

W zakładzie w Czarnej Wodzie woda stosowana w produkcji jest oczyszczana biologicznie. Jednocześnie realizowane są inwestycje mające na celu uzyskanie zamkniętego obiegu wody. Pozwoliło to na zredukowanie ilości wody wymagającej biologicznego oczyszczania o ponad dwie trzecie – z 58% w 2016 r. do 13% w 2018 (w stosunku do użytej wody świeżej). Jednocześnie o 6% zwiększono efektywność wykorzystania wody w stosunku do wielkości produkcji.

 

Tylko certyfikowany surowiec

Najważniejszym surowcem stosowanym do produkcji w fabrykach STEICO jest świeże drewno. Nie wykorzystuje się drewna odzyskanego, ani też drewna pochodzącego z recyklingu, ponieważ mogłoby ono zawierać środki chemiczne. Surowiec do produkcji pochodzi w 100% z lasów zarządzanych w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, które są certyfikowane zgodnie z surowymi wymogami FSC? (Forest Stewardship Council) lub PEFC? (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Uzyskana certyfikacja gwarantuje nie tylko odpowiedzialne zarządzanie zasobami leśnymi, ale i zachowanie standardów społecznych.

 

Drewno jako magazyn CO2

Zastosowanie do budowy domów produktów firmy STEICO, takich jak fornirowe drewno warstwowe, belki dwuteowe czy materiały izolacyjne, nie tylko wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynku, ale przyczynia się do ochrony klimatu i środowiska.

Drzewo charakteryzuje się naturalną zdolnością do obniżania poziomu dwutlenku węgla w powietrzu. W rezultacie jego zastosowanie w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym, poza aspektem minimalizacji ilości energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budyn­ków, powoduje świadomą, efektywną redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery – wyjaśnia Michał Komorowski, menadżer ds. klientów strategicznych w STEICO CEE sp. z o.o.

Podczas wzrostu drzewa pobierają z atmosfery dwutlenek węgla, który w procesie fotosyntezy rozkładają na węgiel i tlen. Węgiel zostaje zmagazynowany w drewnie, natomiast tlen jest odprowadzany do atmosfery. W jednym metrze sześciennym drewna związana jest niemal tona CO2. Ten dwutlenek węgla pozostaje również związany w przetworzonych produktach wykonanych z drewna, takich jak materiały izolacyjne z włókien drzewnych czy materiały konstrukcyjne. Zakładając, że na budowę domu w konstrukcji drewnianej wykorzystuje się ok. 100 m3 drewna, oznacza to pobranie z atmosfery ok. 100 t CO2, nie wspominając już o pozytywnym wpływie materiałów izolacyjnych na ograniczenie zapotrzebowania na energię grzewczą.