Wystarczy jeden dzień na wstępne pokrycie dachu!

Układana na konstrukcji dachu warstwa wstępnego krycia nie tylko ją osłania i stanowi warstwę podkładową dla pokrycia zasadniczego, ale uszczelnia powierzchnię dachu. Płyty nakrokwiowe z włókien drzewnych oprócz zabezpieczenia konstrukcji dachu, zapewnią doskonałą termoizolację, ochronę przed wiatrem i hałasem.

Jako warstwę wstępnego krycia stosuje się materiały hydroizolacyjne, odporne na długotrwałe działanie słońca, opadów i innych czynników atmosferycznych. Jednym z najbardziej sprawdzonych rozwiązań są płyty z naturalnych włókien drzewnych, produkowane w Polsce od ponad 50-ciu lat w fabryce STEICO. Płyty do izolacji cieplno-akustycznej STEICOuniversal  i STEICOspecial dry są klasyfikowane jako najbardziej zbliżone do światowego ideału termoizolacji. Nie przepuszczają wody, pozwalają za to, w przeciwieństwie do stosowanej często w tradycyjnej konstrukcji dachu papy, na swobodne odparowanie nadmiaru wilgoci poza budynek. Stanowią także barierę wiatrochronną, co jest istotne dla prawidłowego izolowania termicznego dachu.

 

Cieplejsza powierzchnia krokwi

Płyty STEICOuniversal  i STEICOspecial dry są mocowane bezpośrednio do krokwi dachowych poprzez kontrłaty. Dzięki takiemu połączeniu można zminimalizować liniowe mostki termiczne. Termoizolacja wykonana po zewnętrznej stronie dachu sprawia, że zewnętrzna powierzchnia krokwi jest cieplejsza, dzięki czemu ograniczona zostaje kondensacja wilgoci. Płyty są otwarte dyfuzyjnie, co umożliwia odparowanie nadmiaru wilgoci z wewnątrz przegrody dachu na zewnątrz. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci.

Dzięki temu, że płyty z włókien drzewnych są otwarte dyfuzyjnie, nie ma potrzeby stosowania tzw. pustki wentylacyjnej pomiędzy płytą a izolacją cieplną wkładaną pomiędzy krokwie, co jest pracochłonnym i kosztownym zadaniem, wymaganym jednak w przypadku dachów pokrytych warstwą dyfuzyjnie zamkniętą, np. płytą OSB 3 czy deskowaniem i papą.

 

Szybsza i wygodniejsza praca

Płyty dostępne są w wygodnym formacie: 600 x 1880 mm, a STEICOuniversal dodatkowo 600 x 2500 mm, który nie sprawia problemów z ich przenoszeniem na placu budowy i pozwala na szybsze pokrycie wstępne dachu niż przy tradycyjnym deskowaniu. W przypadku dachów dwuspadowych prace można ukończyć już w jeden dzień. Zaraz po ułożeniu płyt na krokwiach zaczynają one pełnić funkcję tymczasowej warstwy ochronnej zabezpieczającej przed warunkami atmosferycznymi. Ostateczne pokrycie dachu powinno zostać wykonane w przeciągu 4 tygodni od ułożenia płyt nakrokwiowych.

Montaż płyt przebiega identycznie jak tradycyjnych rozwiązań pokryć dachowych (deskowanie i papa, płyty OSB i papa, membrany dachowe itd.). Układa się je bezpośrednio na krokwiach, zaczynając od okapu w kierunku kalenicy. W zależności od grubości płyty oraz warunków projektowych do ich mocowania można stosować zszywki, gwoździe lub wkręty ciesielskie. Wybór pokrycia ostatecznego dachu jest swobodny, należy pamiętać jedynie o zachowaniu przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy zewnętrzną powierzchnią płyt nakrokwiowych a pokryciem dachowym – z reguły taka przestrzeń powstaje pomiędzy kontrłatami/łatami.

 

Bez uciążliwego hałasu

Po złożeniu płyt na profil pióro-wpust pełnią one funkcję wiatroizolacji oraz drugiej warstwy odprowadzającej wodę w przypadku dachów o kącie nachylenia przynajmniej 16 stopni. Jeżeli nachylenie połaci dachu jest mniejsze należy go dodatkowo zabezpieczyć przy użyciu odpowiednich produktów uszczelniających.

Wykonanie warstwy wstępnego krycia dachu z płyt STEICOuniversal i STEICOspecial dry pozwala wyeliminować również inny istotny problem ? hałas. Dzięki specjalnej strukturze i dużej gęstości objętościowej ? w przypadku STEICOuniversal  jest to aż 270 kg/m3, płyty chronią przed dźwiękami uderzeniowymi, jak opady deszczu oraz dźwiękami powietrznymi, np. hałasem miejskim.