0 0

Jak przystało na mahonie, tiama wyróżnia się intensywną, ceglastoczerwoną barwą i wyraźnym pasiatym układem włókien widocznym na przekroju promieniowym. Tiama to jeden z mahoni afrykańskich, zamiennik cennego i coraz trudniej dostępnego na rynku drewna mahoni amerykańskich z rodzaju Swietenia.

Nazewnictwo
Mahoń afrykański tiama to polska nazwa handlowa drewna pozyskiwanego z drzew Entandrophragma angolense
(Welw.) C.DC. z rodziny miodlowatych (Meliaceae). W starszych opracowaniach spotykane są różne synonimy nazwy łacińskiej: Swietenia angolensis Welw., Entandrophragma macrophyllum A.Chev., Entandrophragma rederi Harms, Entandrophragma leplaei Vermoesen. Często stosowne ogólniejsze określenie handlowe to: mahoń afrykański, dotyczące drewna kilku gatunków z rodzajów Khaya i Entandrophragma z Afryki, lub jeszcze krótsze ?mahoń? ? obejmujące przede wszystkim mahonie właściwe z rodzaju Swietenia. W normie PN-EN 13556:2005 dotyczącej nazewnictwa drewna stosowanego w handlu w Europie omawiany gatunek ma przyporządkowany czteroliterowy
kod ENAN.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 2/2021. Możesz go kupić w naszym sklepie:

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/przemysl-drzewny-nr-1-2021-wydanie-elektroniczne-kopia/
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Pięć trendów, które odmienią rynek budownictwa drewnianego w Polsce
Next post Po ponad roku strachu i niepewności wkraczamy w okres… kolejnej niepewności. Wiemy, że pandemia jest w odwrocie, ale na jak długo?