Zeszłoroczny, rekordowy wynik produkcji 101,3 mln nowych palet EPAL Euro umocnił pozycję tej marki na europejskim rynku logistycznym. Producenci działający na licencji EPAL, wprowadzając w obieg rynkowy tak ogromną liczbę nośników paletowych, mogą się spodziewać również dalszego umacniania sektora usług serwisowych. Już w 2021 r. ilość naprawianych palet wzrosła o 7,6%. To tylko potwierdza jej trwałość i długi cykl życia, zgodny z trendami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Rekordowy wynik produkcji 101,3 mln sztuk nowych palet EPAL Euro oznacza wzrost rok do roku aż o 5,5%. Przypomnijmy, że w 2020 r. wyprodukowano 96,1 mln palet EPAL Euro. Znaczący wzrost, wynoszący 7,6%, odnotowano również w zakresie napraw. Warto zwrócić uwagę na produkcję palet EPAL Box, która wzrosła o 66,7% – do 288 149 palet skrzyniowych. Całkowity wolumen produkcji i napraw w 2021 r. dla wszystkich nośników ładunku EPAL wzrósł o +6%, do wielkości 130,8 mln palet. – Rok 2021 był rokiem głębokich wyzwań – podkreśla Robert Holliger, prezes EPAL. – Z jednej strony poprawa koniunktury gospodarczej po przewidywanym złagodzeniu pandemii COVID-19 wygenerowała znaczny popyt na nośniki ładunków EPAL. Z drugiej strony niedobór i znaczny wzrost cen drewna sprawiły, że sytuacja producentów i naprawiających palety EPAL Euro była bardzo trudna. Dlatego jesteśmy szczególnie dumni z tego, że udało się zwiększyć produkcję palet EPAL Euro, pomimo braku drewna. Chcielibyśmy podziękować licencjobiorcom EPAL i użytkownikom palet EPAL Euro za ten wyjątkowy wynik.

Utrzymanie łańcuchów dostaw w przemyśle i handlu detalicznym

Obawy, że nie będzie możliwe zaopatrzenie użytkowników przemysłowych i detalicznych w wystarczającą liczbę palet EPAL Euro, w wyniku niedoboru i wzrostu cen drewna wiosną 2021 r., okazały się z perspektywy czasu nieuzasadnione. Pula palet EPAL Euro w 2021 r. nadal była podstawą dla przemysłu i handlu detalicznego oraz ich łańcuchów dostaw, a także zapewniła stałą dostępność palet EPAL Euro. – Wysoki poziom zaufania użytkowników do otwartej puli palet EPAL Euro dowodzi również, jak ważne są palety EPAL Euro dla międzynarodowego sektora logistycznego – mówi Bernd Dörre, dyrektor generalny EPAL. – Oprócz zagwarantowania wydajności i bezpieczeństwa procesów logistycznych używanie palet EPAL Euro pomaga użytkownikom osiągnąć ich cele związane ze zrównoważonym rozwojem. Ponowne wykorzystanie palet EPAL Euro chroni zasoby drewna i zmniejsza emisję CO2 związaną z produkcją i transportem. Paleta EPAL Euro jest przykładem zrównoważonej gospodarki cyrkularnej. Nie jest więc zaskoczeniem, że liczba uczestników otwartej wymiany palet stale rośnie, co przełożyło się na rekordową liczbę wyprodukowanych palet EPAL Euro

Nasza rodzima produkcja odpowiadała w 2021 r. za 31% globalnych dostaw nowych palet

Obecnie trudno przewidzieć, czy ten rekordowy wynik uda się powtórzyć w 2022r. ze względu na znaczące skutki wojny w Ukrainie. Jednak wzrost produkcji palet EPAL Euro utrzymał się w pierwszym kwartale 2022 r. Bezpieczeństwo dostaw palet EPAL Euro jest zatem gwarantowane.

Polska na tle świata

Produkcja palet EPAL Euro w Polsce to podstawowy filar utrzymania całego poolu palet EPAL. Nasza rodzima produkcja odpowiadała w 2021 r. za 31% globalnych dostaw nowych palet. Polscy producenci zwiększyli podaż nowych nośników o ponad 12%, wytwarzając łącznie 31,3 mln sztuk. Rok wcześniej było to 28 mln. Jesteśmy drugim największym producentem palet EPAL w Europie. Póki co wyprzedzają nas pod tym względem jedynie Niemcy. – EPAL to marka globalna, znana na całym świecie i zarządzana również na poziomie międzynarodowym, ale działamy też bardzo sprawnie w komitetach narodowych i dzięki temu możemy skuteczniej działać także na rynkach lokalnych, dostrzegać ich możliwości, ale i pomagać rozwiązywać problemy – mówi Roman Malicki, prezes zarządu PKN EPAL. – Bardzo wnikliwie obserwujemy sytuację na polskim rynku drewna okrągłego, angażujemy się w projekty branżowe, by głos branży paletowej był również słyszalny w gremiach decydentów i uwzględniany w ich działaniach. Jednym z takich ważnych kierunków jest kwestia ograniczenia eksportu drewna okrągłego z Polski. Ten surowiec powinien zostać w kraju i zostać przetworzony lokalnie, bo mamy w tym zakresie wciąż ogromne, niewykorzystane moce, także w branży paletowej. Co roku rośnie produkcja polskich palet, a dzięki temu zatrudnienie, wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków, pracujemy też na
dodatni bilans handlu zagranicznego. To wydaje się takie oczywiste, a jednak wciąż musimy aktywnie działać i przekonywać o tym nawet leśników.

Cały artykuł przeczytasz w numerze 2/2022

Previous post Dziesięciu największych producentów wytwarza 33,8 mln palet
Next post KOSIPO – drewno mahoniowe z Afryki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *