Ranking producentów palet: liderzy kończą inwestycje i czekają na hossę

Czy na horyzoncie widać powrót hossy w branży paletowej? Najnowsze wyniki GUS za marzec 2024 r. wskazują na ponad 10-procentowy wzrost produkcji wytworzonej drewnianych palet płaskich i nadstawek do palet płaskich w stosunku do marca 2023 r. O 16% wzrosła produkcja wytworzona w stosunku do poprzedniego miesiąca (luty 2024 r.). W lepszych nastrojach są też liderzy branży, których sklasyfikowaliśmy w naszym rankingu największych producentów palet wg wyników z 2023 r.

W marcu 2024 r. wytworzono 6,9 mln palet płaskich, w całym kwartale – 18,8 mln sztuk. Takie dane podaje GUS, który zbiera je tylko od firm zatrudniających powyżej 9 osób. Ostatnim tak dobrym miesiącem w produkcji – jakim był marzec – okazał się listopad 2023 r. i po nim produkcja miesięczna spadła poniżej 5 mln szt. Obecne odbicie może więc być dobrym zwiastunem, poprawiają się bowiem także nastroje przedsiębiorców, ale nikt z ankietowanych przez nas liderów rynku nie odważył się jeszcze mówić o powrocie hossy.

– Rynek jest bardzo zmienny, brakuje mu stabilności – uważa Kazimierz Czapiewski z RSP Rzecko. – Z powodu podwyższonej inflacji, wyższych stóp procentowych i mniejszych inwestycji nastąpiło silne spowolnienie gospodarki światowej i wymiany handlowej, do tego cały czas odczuwalny jest niepokój spowodowany eskalacją napięć geopolitycznych. 

Cały artykuł wraz z danymi, wykresami, znajdziesz w czasopiśmie „Przemysł Drzewny” nr 2/2024