Inwestycja w maszyny maksymalizujące wykorzystanie zakupionego surowca to najskuteczniejszy sposób zwiększenia rentowności tartaku. Reduktor napływów korzeniowych pozwala sprawnie usunąć zniekształcenia kłody, aby efektywniej ją przerobić i zapobiec marnotrawstwu materiału. Urządzenie skonstruowane przez firmę JUWAL może pracować jako oddzielna jednostka, albo w zestawie z korowarką.
Problemem, z jakim borykają się zakłady przerabiające drewno surowe jest jego nieregularny kształt i zanieczyszczenia, występujące szczególnie w części odziomkowej. Powszechnie spotykana wada w postaci napływów korzeniowych powoduje, że średnica zakupionych kłód jest zbyt duża do dalszego przerobu produkcyjnego. Zdarza się więc, że tartaki, które nie posiadają urządzenia do wstępnego oczyszczenia i wyrównania drewna, aby przystosować jego średnicę do szerokości roboczej traka, w całości odcinają odziomek z napływami korzeniowymi, traktując jako odpad.
– To błąd, ponieważ jest to pełnowartościowy materiał, który można wykorzystać w procesach produkcyjnych, zapobiegając tym samym marnotrawstwu i ponoszonym przez tartak stratom finansowym – przekonuje Józef Burawski z firmy JUWAL, mającej wieloletnie doświadczenie w produkcji maszyn do obróbki drewna. – Szukając oszczędności, mogą zastosować reduktor napływów korzeniowych, zwiększający wydajność przerobu surowca.
Wykorzystać w całości
W dobie ograniczonego dostępu do surowca, wysokich cen drewna okrągłego i rosnących kosztów produkcji, zwiększenie wydajności materiałowej stanowi kluczowy czynnik mający wpływ na wzrost zysków tartaku. Niezbędne są urządzenia, które poprawiają efektywność przetarcia i pozwalają uzyskać większy dochód z nabytego surowca.
– Zakup surowca to coraz większy koszt, dlatego zakłady przerobu drewna widzą potrzebę posiadania wyposażenia, które pomoże im w jak największym stopniu go przerobić. Dla tartaków szukających oszczędności coraz ważniejsze staje się, aby uzyskać jak największą ilość tarcicy z każdej partii surowca i w pełni wykorzystać wszystko, co da się z zyskiem sprzedać – mówi Józef Burawski. – Nieodzownym wyposażeniem stała się już korowarka, pozwalająca zagospodarować korę, której chłonnym odbiorcą jest sektor energetyczny i ogrodniczy. Przeszkodę w ekonomicznej produkcji stanowiły natomiast napływy korzeniowe, z którymi wiele tartaków sobie nie radziło, więc je po prostu odcinano wraz z częścią wartościowego surowca. Dlatego potrzeba zaprojektowania reduktora napływów korzeniowych, wyszła od samych klientów.
Napływy korzeniowe, zwane inaczej nabiegami czy odziomkami to wada techniczna w postaci zniekształcenia w dolnej części pnia, występująca przede wszystkim u drzew liściastych – dębów, brzóz lub grabów, ale spotykana jest również w przypadku drzew iglastych, jak na przykład świerków. Ich ręczne usuwanie powoduje nie tylko straty materiałowe, ale spowalnia tempo pracy linii przecierania surowca. Mechaniczne usunięcie nierówności przyspiesza pracę, eliminując przestoje w płynności podawania materiału i zapobiegając zacięciom linii powodowanym przez kłody odziomkowe z napływami korzeniowymi. Dlatego w tartakach coraz powszechniej stosuje się reduktory napływów korzeniowych, zwane również ogławiarkami. Takie urządzenie w tym roku uzupełniło ofertę maszyn JUWAL, polskiego producenta korowarek i pras hydraulicznych do klejenia drewna na grubość.
Samodzielnie lub z korowarką
Zadaniem ogławiarki jest obróbka dolnej części kłody, w miejscu, gdzie rozszerzające się korzenie tworzą fałdy korzeniowe, stanowiące problem w dalszych etapach przerobu. W jednej operacji frezowania urządzenie usuwa nierówności, zanieczyszczenia oraz nadmiar materiału, dzięki czemu można odpowiednio zmniejszyć średnicę kłody i uzyskać jednolity wymiar na całej jej długości.
Zaprojektowany przez firmę JUWAL reduktor posadowiony jest na masywnej konstrukcji stalowej, z wbudowanym frezem oraz silnikiem elektrycznym o mocy 30 lub 45 kW. Wał frezujący jest odporny na udarność i wysoką temperaturę. Może mieć długość 800 lub 1000 mm i być wyposażony w 45 lub 60 noży skrawających, co jest uzależnione od surowca, jaki będzie poddawany obróbce. Docisk z góry napędzany jest hydraulicznie za pomocą dwóch kół gumowych zapewniających centrowanie oraz odpowiednie dociskanie obrabianego surowca.
Reduktor napływów korzeniowych może zostać wyprodukowany jako oddzielna, wolno stojąca jednostka albo jako element pracującej już w tartaku linii produkcyjnej z towarzyszącymi podajnikami poprzecznymi i wzdłużnymi. Można go również zamontować w ciągu z korowarką. Taki proponowany przez JUWAL zestaw może mieć długość do 14 metrów. Producent dostosowuje urządzenie do wymagań klienta, długości kłody i rodzaju drewna, jakie jest głównie przerabiane w zakładzie.
Rekomendacją dla rodzimej firmy jest wieloletnie doświadczenie na rynku maszyn do obróbki drewna. Jej przewagą jest cena, konkurencyjna w stosunku do podobnych urządzeń zagranicznych marek i możliwość szybkiego serwisowania czy wymiany zużytych części.
Trwałość i dokładny pomiar
Reduktor napływów korzeniowych to niezbędna inwestycja w tartakach wyposażonych w zautomatyzowaną linię podawczą surowca, ale również zakłady, w których proces ten odbywa się ręcznie odczują korzyści z pracy urządzenia. Pozwala ograniczyć koszty produkcji i poprawić efektywność procesów cięcia.
Dodatkową korzyścią z pracy ogławiarki jest przedłużenie żywotności narzędzi na dalszych etapach obróbki drewna. Do jego przetarcia coraz powszechniej stosowane są specjalistyczne maszyny, które wymagają wstępnego oczyszczenia surowca. Napływy korzeniowe mogą powodować przestoje pracy traka, zakleszczając się pomiędzy piłami czy powodować ich szybsze zużycie. Zastosowanie reduktora poprawia warunki jej pracy. W zakładach przerobu drewna, gdzie przeprowadza się pomiary surowca, zastosowanie reduktora napływów korzeniowych sprawia, że średnica kłody jest jednolita na całej długości, co umożliwia uzyskanie większej dokładności pomiaru drewna okrągłego.
Artykuł promocyjny
JUWAL Sp. z o.o.
tel. 574 482 485