Dochód IKEA: 3,3 mld euro

Rynek polski jest najbardziej obiecujący dla IKEA

Dochód netto Grupy IKEA za rok finansowy 2014 (trwający od 1 września 2013 roku do 31 sierpnia 2014 roku) wyniósł 3,3 miliarda euro. „Warunki rynkowe wciąż się poprawiały i Grupa osiągnęła bardzo dobre wyniki w Chinach oraz w Ameryce Północnej. Również w Europie zauważono trend zwyżkowy. W sklepach należących do Grupy IKEA na całym świecie odnotowano 716 milionów wizyt, natomiast na stronie IKEA.com – ponad 1,5 miliarda odsłon.

Evelyn Higler, prezes IKEA Retail w Polsce:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników w Polsce. Po raz kolejny udało nam się wypracować znaczący – 14 proc. wzrost sprzedaży, a polski rynek pozostaje jednym z najbardziej obiecujących dla IKEA. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu, Polska jest trzecia na świecie i pierwsza wśród krajów Unii Europejskiej. Bardzo się cieszę, że Polacy coraz bardziej interesują się tematyką wyposażenia wnętrz. Klienci chętnie wybierają nasze funkcjonalne, dobrej jakości rozwiązania, a coraz więcej mebli w kuchni i sypialni w polskich domach pochodzi z naszych sklepów. W ubiegłym roku finansowym dołączyło do nas aż 700 nowych pracowników, dzięki czemu ilość osób zatrudnionych w spółce IKEA Retail zwiększyła się do 2 900 osób. W tym samym czasie nasze sklepy odnotowały aż 23 miliony wizyt. W ciągu najbliższych 20 lat chcemy zwiększyć roczne obroty do 16 miliardów złotych, a więc prawie ośmiokrotnie”.

Peter Agnefjäll, prezes i dyrektor generalny Grupy IKEA.:

„Rok finansowy 2014 był dla IKEA bardzo udany. Z radością obserwuję zwiększony wzrost we wszystkich kanałach sprzedaży: zarówno w już istniejących, jak i w nowo otwartych sklepach oraz przez internet. Osiągnęliśmy kilka ważnych kamieni milowych mających na celu uzyskanie niezależności energetycznej, odnotowaliśmy też 58 proc. wzrost sprzedaży produktów, które umożliwiają ludziom prowadzenie bardziej zrównoważonego życia w domu. Zrównoważony rozwój to integralna część naszej strategii biznesowej”