Wydajna optymalizacja tarcicy

W dobie stale rosnących wymagań jakościowych i zaostrzania norm dotyczących produktów, optymalizacja surowca jest koniecznym procesem technologicznym. Na rynku maszyn do obróbki drewna w szeregu urządzeń do optymalizacji, wyróżnia się nowy model pilarki poprzecznej Classic 60 marki Salvador.

Firma Salvador, lider w produkcji maszyn optymalizujących na świecie, jest doskonale znana w Polsce, a jej maszyny pracują w firmach produkujących meble, palety, płyty klejone czy elementy stolarki otworowej. Przedsiębiorcy decydują się na inwestycję w maszyny tego włoskiego producenta ze względu na niezawodność, wydajność i bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Nowa optymalizerka jest kolejną maszyną z serii Classic. Uzupełnia ona rodzinę półautomatycznych pilarek i dołącza do swoich poprzedniczek ? optymalizerek Classic 40 i 50. Odpowiada na potrzeby przedsiębiorstw, które produkują krótkie serie i nie potrzebują wysokowydajnych maszyn ?full automat?. Jednocześnie spełnia wymagania firm przerabiających elementy o większych przekrojach.

Maszyna wyposażona jest w piłę tarczową o średnicy 600 mm napędzaną silnikiem o mocy 9,2 kW z softstarterem, zapewniającym płynny rozruch sekcji tnącej. Średnica narzędzia oraz moc silnika są wystarczające do obróbki elementów o maksymalnych przekrojach 420×150, 520×100 czy 590×50 mm. Ruch cięcia odbywa się wahadłowo i jest realizowany za pośrednictwem napędem za pomocą pasów. Regulowanie prędkości cięcia umożliwia trymetr pneumatyczny na maszynie .

Konstruktorzy maszyny zadbali, by jej konstrukcja oraz zastosowane rozwiązania techniczne zapewniły jej jak najdłuższe, bezawaryjne działanie. Jest to jedno z największych oczekiwań użytkowników maszyn do obróbki drewna. Dlatego maszyna wykonana jest z lakierowanej stali o dużej grubości i wysokiej wytrzymałości. Żywotność sekcji tnącej wydłuża dodatkowo zastosowany specjalny układ amortyzacji z systemem przeciwwagi grupy tnącej.

Maszyna wyposażona jest w niezwykle stabilny stół podawczy o nośności 600 kg z ocynkowanymi rolkami o średnicy 89 mm, szerokości 500 mm. Dzięki niemu podawanie materiału odbywa się płynnie i pewnie, bez wyrwań i szarpnięć. Pomocne w ustawieniu długości cięcia materiału są dwa supporty (ograniczniki) poruszające się po liniale, zarządzane pneumatycznie.

Obróbka materiału na maszynie Classic 60 odbywa się zgodnie z normami BHP. W trakcie cięcia materiał stabilizowany jest poprzez górną belkę dociskową, zarządzaną elektro-pneumatycznie. Dla bezpieczeństwa operatora maszyny wyposażona została ona w oburęczny starter oraz wyłącznik bezpieczeństwa, które znajdują się w ergonomicznej pozycji.

Optymalizacja drewna pozwala na wydajniejsze wykorzystanie tarcicy, eliminację wad drewna czy zredukowanie strat materiału. W zależności od charakteru produkcji, dzięki optymalizacji można osiągać oszczędności rzędu od kilku do kilkunastu procent. Dlatego warto inwestować w maszyny oferujące efektywne wykorzystanie drewna.  Urządzenia tego typu są dostępne nawet dla małych i średnich zakładów zajmujących się obróbką drewna.

 

Dane techniczne pilarki poprzecznej Classic 60:

Moc silnika piły – 9,2 kW;

Średnica piły/wrzeciona – 600mm/30mm;

Obroty wrzeciona piły – 2800 rpm;

Króćce odciągu – 1 -120 mm / 1-100 mm;

Napięcie – 400 V/50 Hz trjfazowe;

Sprężone powietrze – 6-8 atm;

Wysokość robocza – 900+-20mm.