Badania 100 kuchni

 

Firma Hettich prowadzi sondaże rynku, weryfikuje użyteczność produktów, przeprowadza badania w kierunki innowacji, monitoruje trendy. Tym razem skupiono się na kuchni: jakie są potrzeby konsumentów? W jaki sposób kuchnie są użytkowane, jakie stosowane są  w nich okucia meblowe? Gdzie mogą kryć się nowe obszary wymagające zaoferowania nowych rozwiązań? 100 kuchni – 100 odpowiedzi na ważne pytania.

 

W kompleksowym badaniu udział wzięło 100 użytkowników z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji i Turcji, którzy odpowiadali na pytania dotyczące ich kuchni. Oprócz podania ogólnych danych, takich jak wiek kuchni, jej wielkość i wygląd, ankietowani pytani byli również o sposób zagospodarowania wnętrza mebli, a także o to, co jeszcze chcieliby widzieć w swojej kuchni.

 

Wyniki
Z badań wynika, że powierzchnia kuchni ma średnio 13,5 metrów kwadratowych. Aż 40% ma kształt litery L. Statystyczna kuchnia respondenta składa się z czterech szafek wiszących i pięciu szafek dolnych oraz szafki wysokiej. W każdej z nich zastosowano średnio dziewięć szuflad oraz siedem drzwiczek na zawiasach. Akcesoria meblowe, rozumiane jako szuflady, prowadnice, zawiasy zostały przez respondentów uznane za bardzo ważne, a poziom satysfakcji z ich użytkowania jest bardzo wysoki (nie wskazali żadnych wad czy podstaw do reklamacji, co wskazuje na wysoką jakość stosowanych rozwiązań).

Z badań wynika, że 35% produktów i przedmiotów jest przechowywanych w szufladach, dlatego też znalazły się one na szczycie listy życzeń respondentów. 90% respondentów stwierdziło, że  jest to dla nich preferowany sposób zagospodarowania szafek dolnych. W przypadku szafek wiszących, 65% badanych woli stosować drzwiczki na zawiasach a aż 20% drzwi przesuwne, choć tylko cztery kuchnie na sto były rzeczywiście w takie drzwi wyposażone, co ujawnia spory rynkowy potencjał w tym zakresie.

Zapytani o to, co im się najbardziej podoba w stosowanych obecnie akcesoriach meblowych (szczególnie szufladach czy zawiasach),  respondenci wskazywali na aspekty praktyczne. W przypadku szuflad wymieniali takie zalety jak: „dużo miejsca”, „trwałość”, „łatwe otwieranie”, a w przypadku zawiasów „trwałość” i „funkcjonalność”.

Jeśli chodzi o drzwi przesuwne, dużą wagę przywiązywano nie tylko do aspektów użytkowych, ale również do efektywnego wykorzystania przestrzeni oraz wyglądu.