Mistrz i uczeń.

wykresW celu podkreślenia roli kształcenia dualnego w zawodzie, w tym roku do zawodów w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Polski Parkieciarzy zaproszono pary składające się z mistrza i jego ucznia. W marcu br. w szranki stanęły zespoły z Polski, Niemiec, Czech, Białorusi oraz para mieszana, włosko-austriacka. Puchar dla mistrzów parkieciarstwa pojechał do Niemiec.

 

Wszyscy uczestnicy, organizowanych przez Stowarzyszenie Parkiecierze Polscy mistrzostw, przygotowali do wykonania pracy konkursowej własne wzory parkietów.

? Żaden z nich nie był łatwy do wykonania ? ocenił Łukasz Kenio, członek zarządu SPP, członek jury. ? Wzory parkietu przygotowane przez zawodników składały się z kilkudziesięciu elementów z dębu naturalnego, merbau, jesionu białego.

 

Międzynarodowa komisja sędziowska, której przewodniczył Josef Heller, członek zarządu EUFA P+F (Europejskiego Stowarzyszenia Wspierającego Kształcenie i Doskonalenie Techniki Parkieciarskiej i Posadzkarskiej) podczas oceny prac brała pod uwagę: organizację stanowiska pracy, porządek, przestrzeganie przepisów BHP, zgodność ze sztuką parkieciarską: precyzję wykonania wzoru, dokładność cięć, pomiary i trasowanie wzoru, zamocowanie i trwałość nałożonego wzoru, staranność i czystość, czas wykonania, stopień trudności wzoru, design i naturalnie efekt końcowy. Zawody poprzedziło specjalistyczne szkolenie.

 

Z dwudniowej rywalizacji zwycięsko wyszedł zespół niemiecki: Daniel Schrall i Wunibald Schrall (ojciec i syn). Ich wzór o wymiarze 1100×1100 mm był nie tylko bardzo urozmaicony i trudny techniczne, ale przede wszystkim perfekcyjnie ułożony. Z kolei targowa publiczność swoim faworytem uczyniła efektowny wzór Krzysztofa i Jarosława Ratke, którym jury przyznało drugą nagrodę. Na III miejscu uplasowała się para Marian Hulec i Martin Hulec z Czech.

Na uroczystej gali wręczenia nagród gośćmi specjalnymi byli minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska i prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik.

? Jako samorząd branży parkieciarskiej chcemy mocno wspierać wysiłki MEN, Związku Rzemiosła, Komitetu Kształcenia Zawodowego KIG dla przywrócenia roli kształcenia dualnego w zawodzie i stąd nowa formuła zawodów: mistrz i uczeń. Cieszę się, że przyjechali znakomici,

doświadczeni fachowcy i ich młodsi uczniowie, którzy zaprezentowali wspaniały kunszt sztuki parkieciarskiej – podsumowuje Dariusz Kozera, prezes Stowarzyszenia „Parkieciarze Polscy”.

Galeria zdjęć:

paleta

wykres
Zwycięska para: Daniel Schrall i Wunibald Schrall (ojciec i syn). Ich wzór był nie tylko bardzo urozmaicony i trudny techniczne, ale przede wszystkim perfekcyjnie ułożony.
paleta
Krzysztof Ratke i Jarosław Ratke, Polska.
paleta
Marian Hulec i Martin Hulec, Czechy.
paleta
Nico Fenkart (Włochy) i Christian Oberarzbacher (Austria).
paleta
Dmitry Yatsuk, Ewgen Slipenko, Białoruś.