Fakro skazane na sukces?

paletaFirma FAKRO w ciągu 24 lat rozwinęła się z małego rodzinnego przedsiębiorstwa w potentata. Prześledźmy strategię eksportową firmy, by dowiedzieć się jak stała się drugim pod względem udziałów w rynku światowym i europejskim producentem okien dachowych.

O sukcesie FAKRO zadecydowało wiele czynników. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić: korzystny moment rozpoczynania działalności na polskim rynku, który pozwolił na zgromadzenie środków niezbędnych do uruchomienia eksportu, wysoką jakość i nowoczesność oferowanych produktów, dobrą organizację krajowych i zagranicznych kanałów dystrybucyjnych, innowacyjność technologii produkcyjnych oraz przemyślaną strategię rozwojową.

Około 70% produkcji przedsiębiorstwa przeznaczone jest na eksport. Poza FAKRO na rynku międzynarodowym liczą się jeszcze duński Velux i niemieckie Roto. Pozostali producenci, posiadający marginalny udział w rynku, to: Claus, Faelux, Inlux, Axel (Włochy), Okfel (Słowenia), Fenestra, Kubeso, Zima, Solára (Czechy), OKPOL, Oman (Polska) Keylite (GB), Andersen (USA), Colambia (Kanada),  AHRD (Chiny), Folis (RPA), Induro (Hiszpania) i Tostem, YKK, Panasonic (Japonia). Żaden z nich nie posiada jednak więcej niż 1% udziału w globalnym rynku.

Galeria zdjęć:

wykres

To jest tylko fragment artykułu. Pełną treść znajdziesz w czasopiśmie „Przemysł drzewny” nr 2/2015