0 0

 

Do lakierowania okien i okiennic, tradycyjnie wykonywanych z modrzewia, dostępne są nowe rozcieńczalnikowe podkłady izolujące, odporne na niekorzystne działanie enzymu pinosylvin, gwarantujące bardzo dobrą przyczepność powłoki.

Zastosowanie do konstrukcji stolarki otworowej surowca, jakim jest drewno modrzewiowe zawsze stwarzało problem, jeśli chodzi o dalsze stosowanie lakierów wodnych. Niemniej jednak ten gatunek drewna jest szeroko rozpowszechniony z uwagi na kilka aspektów.

Jednym z nich jest powszechność drzewostanów modrzewiowych w niektórych obszarach geograficznych, takich jak: pas alpejski, Północna Ameryka (zwłaszcza Kanada), region Bałkanów oraz tereny Rosji.

Drugim powodem popularności tego gatunku jest wysoka trwałość naturalna drewna modrzewiowego w porównaniu z innymi gatunkami iglastymi (w szczególności w porównaniu z jodłą czy sosną), rozumiana jako odporność na działanie czynników biotycznych niezabezpieczonego drewna wyeksponowanego na działanie czynników zewnętrznych. Trwałość

naturalna modrzewia w stanie suchym (wewnątrz budynku) wynosi aż 1800 lat, a w stanie mokrym (poddana w wodzie) około 500 lat. Ta niezwykła cecha powoduje, że drewno modrzewiowe jest chętnie stosowane do pokrycia dachów drewnianych (gontów), zarówno w rejonach alpejskich, jak również w znacznej części Europy Północnej. Jako ciekawostkę można podać, że przy budowie włoskiego miasta Wenecja, niektóre szalowania oraz palowania pod fundamenty budynków, wykonano właśnie z modrzewia, a my do dziś jesteśmy świadkami trwałości tej drewnianej podbudowy.

Istnieją rożne gatunki modrzewia wynikające z rejonów występowania: włoski, austriacki oraz rosyjsko-syberyjski. Modrzew rosyjsko-syberyjski powoduje szczególne problemy w nakładaniu lakierów. Powodem tego jest wysoka koncentracja w drewnie substancji (enzymu) zwanej pinosylvin, wpływającej negatywnie ? poprzez inhibicję ? na suszenie lakierów wodnych i wywołującej anomalie sieciowania powłoki lakierniczej. Takie anomalie można zaobserwować w postaci pęcherzyków oraz nierówności powłoki.

Świadomi tego problemu producenci lakierów zaproponowali do lakierowania okien i okiennic, tradycyjnie wykonywanych z modrzewia, rozcieńczalnikowe podkłady izolujące odporne na niekorzystne działanie enzymu, a gwarantujące przyczepność powłoki.

Marka Milesi od kilku miesięcy posiada w ofercie rynkowej propo zycję produktu absolutnie innowacyjnego, jakim jest podkład wodny bezbarwny, przeznaczony do lakierowania modrzewia. Dzięki formulacji w oparciu o szczególny dobór żywic, produkt ten pozwala maksymalnie ograniczyć interreakcję z drewnem i w ten sposób zredukować ekstrakcję pinosylvinu z drewna, co pozwala uniknąć negatywnych efektów lakierowania. Podkład marki Milesi występuje w dwóch wersjach: do aplikacji w natryskowej w pionie (XBC6A74) oraz w wersji bardziej przemysłowej ? do aplikacji poprzez flow-coating (XBC20030). W oparciu o te dwa produkty marka MILESI jest w stanie zaspokoić potrzeby zarówno rzemieślników stosujących lakierowanie natryskowe, jak i producentów korzystających z urządzeń przemysłowych do nakładania powłok lakierniczych.

Nieznaczna reakcja podkładu z drewnem nie wpływa negatywnie na przyczepność, która pozostaje doskonała. Także przejrzystość podkładu pozostaje nieskazitelna, uwidaczniając niezmienioną barwę drewna modrzewiowego i to zarówno w wersji transparentnej podkładu, jak i w przypadku lekkiego podbarwienia pastami pigmentującymi, służącymi do niuansowania barwy.

Stosowanie specjalnego podkładu do drewna modrzewiowego jest całkowicie spójne z impregnacją tradycyjnymi impregnatami do gatunków iglastych oraz stosowaniem któregokolwiek z lakierów wodnych zewnętrznych ? nie wymaga więc stosowania w tym cyklu żadnych innych specyficznych produktów dedykowanych drewnu modrzewiowemu.

Galeria zdjęć:

wykres
Do lakierowania okien i okiennic, tradycyjnie wykonywanych z modrzewia, dostępne są nowe rozcieńczalnikowe podkłady izolujące, odporne na niekorzystne działanie enzymu pinosylvin, gwarantujące bardzo dobrą przyczepność powłoki.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Właściwości użytkowe zabytkowych, drewnianych podłóg ozdobnych.
Next post E-Feeder 200: Nowy sortownik do desek o różnych wymiarach.