Zaprojektuj, wytwórz i zbuduj.

wykres

Firmy produkujące oprogramowanie komputerowe wspomagające projektantów budowlanych urządziły niekończący się wyścig po złoto. W kategorii aplikacji dla konstrukcji drewnianych niewątpliwie w ścisłej czołówce znajduje się oprogramowanie hsbCAD firmy hsbCAD BVBA.

 

Z biegiem lat obserwujemy coraz bardziej dynamiczny rozwój aplikacji CAD (Computer Aided Design). Rosnące wymagania użytkowników wobec oprogramowania dopingują producentów do rozwijania istniejących aplikacji oraz tworzenia nowych. Można odnieść wrażenie, że wybór jest ogromny, jednak szukając rozwiązania dla konkretnego zadnia, jakim są konstrukcje drewniane, selekcja bardzo się zawęża do kilku specjalistycznych programów.

Podstawy

HsbCAD pracuje w środowisku Autodesk AutoCAD. Z praktycznego punktu widzenia sugerowana jest odmiana AutoCAD Architecture, gdyż w największym stopniu ułatwi ona w późniejszym użytkowaniu, trójwymiarowe modelowanie budynków i tworzenie dokumentacji projektowej. Sam hsbCAD jest podzielony na niezależne moduły, umożliwiające pracę w wybranych technologiach. Dzięki takiemu rozbiciu aplikacji, użytkownik samodzielnie może zdecydować, z których wyodrębnionych części programu będzie korzystać i jakiego typu konstrukcje szczegółowo projektować (szkieletowe, zrębowe, SIPs, itp.).

Dlaczego hsbCAD?

Cechy wyróżniające to przede wszystkim opcje i obróbki typowe dla konstrukcji drewnianych, których próżno szukać w podobnych programach przeznaczonych do konstrukcji stalowych. Użytkownicy hsbCADa od lat współpracują z producentami tego programu dla uzyskania obopólnej korzyści ? narzędzia zaawansowanego technologicznie oraz spełniającego rosnące oczekiwania projektantów.

Rozbudowana baza parametryzowanych połączeń ciesielskich, możliwość stosowania elementów giętych oraz klejonych, stabelaryzowanie typowych rozwiązań dla narożników ścian w konstrukcjach szkieletowych, czy zrębowych to tylko niektóre z przykładów, które można mnożyć na każdym kroku, poruszając się w programie. Różnorodne możliwości raportowania pozwalają nie tylko na wykonywanie zestawień w części rysunkowej, lecz także na eksportowanie ich do arkuszy MS Excel czy MS Access. Problemu nie stanowi także wygenerowanie szczegółowych rysunków, czy to pojedynczych skomplikowanych elementów belkowych lub płyt poszycia czy też całych złożeń elementów.

Tylko CAD?

Nie tylko! Niejednokrotnie projektowanie i produkcja obiektu odbywają się w tej samej firmie, a tym samym sprzężenie opracowania dokumentacji oraz rozwiązania CAM (Computer Aided Manufacturing) jest najlepszym sposobem na przyspieszenie procesu produkcji. HsbCAD daje użytkownikom możliwość korzystania z wielu różnych dróg pozyskiwania plików numerycznego sterowania maszyn (CNC) od pojedynczych elementów aż po całe złożenia. Generacja takich plików jak BTL, BVN (Hundegger) czy WUP (Weinmann) została już wielokrotnie sprawdzona w praktyce przez szerokie grono użytkowników w Europie i poza nią.

Plany na przyszłość

W nadchodzącej nowej wersji, pomijając możliwość współpracy z najnowszymi wersjami programu AutoCAD (2015), użytkownicy mogą oczekiwać zwiększenia ergonomii pracy dzięki nowym opcjom do filtrowania i wyszukiwania elementów oraz wzbogacenia ilości komend dostępnych z menu kontekstowego. Jednak największe zmiany szykują się właśnie w modułach CAM. Nowa koncepcja generowania plików sterowania numerycznego zakłada nie tylko możliwości eksportu coraz bardziej skomplikowanych elementów, lecz także możliwości symultanicznego generowania różnych odmian plików CNC dla wspólnej selekcji.

Z racji popularyzacji rozwiązań BIM i coraz częściej wybieranego przez projektantów środowiska pracy Autodesk Revit, również twórcy hsbCADa wychodzą naprzeciw temu rozwiązaniu. W niedalekiej przyszłości projektanci mogą oczekiwać pierwszej wersji programu współpracującej ze wspomnianym wcześniej środowiskiem Revit, a to zwiastuje kolejny krok milowy w projektowaniu konstrukcji drewnianych.

OPINIA | Sebastian Orzelski, kierownik biura projektowania i główny technolog w firmie Nordhus SA.

Nordhus jest spółką produkcyjno-budowlaną realizującą budynki różnego typu w systemie prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Tak różnorodne zlecenia mogą być zaprojektowane jedynie przy użyciu uniwersalnego narzędzia. Ten warunek w połączeniu ze standardem DWG spełniało tylko oprogramowanie hsbCAD.

Jest to najbardziej uniwersalne narzędzie (bądź wręcz środowisko pracy) do projektowania wszelkiego rodzaju konstrukcji drewnianych oraz? stalowych, spośród wszelkich dostępnych na rynku. Jego architektura daje ogromną swobodę tworzenia elementów takich jak panele szkieletowe, SIPS, domy

z bala, wiązary dachowe, panele stropowe i dachowe, klejone belki o zmiennym przekroju a nawet japońskie tradycyjne konstrukcje ciesielskie. Jeśli do powyższego doda się pełną integrację z AutoCAD-em na początku procesu projektowania, moduły CAD/CAM na końcu oraz rozwijającą się technologię BIM to uzyskuje się produkt do pełnej kontroli nad planowaniem, projektem, produkcją, logistyką.

Galeria zdjęć:

wykres   wykres