0 0

Od 29 kwietnia do 29 maja odbyły się aukcje systemowe e-drewno dla stałych nabywców,
którzy mogli zaopatrzyć się w surowiec na II półrocze 2015 roku. Spadek cen na drewno iglaste, który w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wyniósł średnio 10%, jest zaskoczeniem dla leśników.

Spadające ceny drewna to poważny kłopot dla Lasów Państwowych, które są zobligowane wpłacić do budżetu państwa ? niezależnie od odnotowanego przychodu ? 800 mln zł. Zakładany wzrost cen przy wyższym pozyskaniu drewna miał zabezpieczyć finansowe zobowiązania wobec Skarbu Państwa.

– W 2015 roku ceny drewna wzrosną
o 5%
– mówił w styczniu br. Adam Wasiak, dyrektor generalny LP, wywołując oburzenie tych, którzy jeszcze w grudniu licytowali drewno na I półrocze 2015 roku nawet o 20% drożej. Ostrożna kalkulacja dyrektora generalnego uwzględniała jednak to, co mogło, i niestety wydarzyło się, kilka miesięcy później. W maju już było wiadomo, że w 2015 roku ceny drewna okrągłego mogą nie wzrosnąć nawet o 5%, a nawet spaść – jeśli utrzyma się tendencja do nieodbierania wylicytowanego surowca przez przedsiębiorstwa. Od II kwartału br. sytuacja na rynku drzewnym diametralnie się zmieniła ze względu na wiele czynników, począwszy od słabszej koniunktury w Europie Zachodniej, wahaniom kursu euro, silnej konkurencji krajowej i zagranicznej (napływ tarcicy z krajów bałtyckich i Skandynawii), a na sytuacji politycznej za wschodnią granicą skończywszy. Nie bez znaczenia jest także pełzająca od wielu miesięcy deflacja, a nawet zmiany w branży energetycznej, która odchodzi od współspalania biomasy, a już na pewno od spalania drewna pełnowartościowego. Każdy z tych czynników w inny sposób oddziałuje na ceny poszczególnych sortymentów.

Drewno tartaczne iglaste
Ceny drewna wielkowymiarowego sosnowego w całej Polsce, w aukcjach e-drewna systemowego na II półrocze, spadły średnio o 11%, o 8% natomiast obniżyły się ceny drewna tartacznego świerkowego.Regionem, który wyraźnie zaznaczył się na mapie spadku cen drewna wielkowymiarowego była RDLP w Olsztynie. Tu zarówno sosna, jak i świerk były tańsze o 17% w stosunku do ubiegłorocznych aukcji systemowych na II półrocze. O ponad 10% niższe ceny odnotowano w RDLP w Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Toruniu, Szczecinie i Szczecinku. W tej ostatniej dyrekcji cena sosny tartacznej spadła o 15%, natomiast świerka aż o 20%. ? Spadek cen drewna iglastego w II półroczu wygląda na spektakularny, ale trzeba pamiętać, że równie spektakularny był wzrost cen na I półrocze tego roku? mówi Norbert Dowejko, dyrektor zakupu surowca w firmie Barlinek. Spadki cen nie podzieliły tym razem kraju na zachód, który ceny drewna tartacznego miał zazwyczaj wyższe i wschód z ofertą tańszego drewna. Tym razem spadki cen dotyczyły nawet regionów przygranicznych, gdzie chętnie kupowały drewno również firmy niemieckie czy austriackie. W RDLP w Zielonej Górze i Wrocławiu ceny wielkowymiarowej sosny spadły odpowiednio o 9 i 8%, natomiast tartacznego świerka o 14% i 7%.

Papierówka
W regionach przygranicznych ? i to zarówno południowego wschodu, jak i zachodu ? zdecydowanie spadło zainteresowanie papierówką, która jeszcze niedawno potrafiła zachęcić kupujących do licytowania jej drożej niż drewna tartacznego.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 3/2015

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Lasy Państwowe. Propozycje zmian na 2016 rok
Next post Co trzecia europaleta EPAL pochodzi z Polski