Konstrukcja ?podwójnego? rębaka o nazwie Twin pozwala na ekonomiczną produkcję pelletu. Ideą tej maszyny jest przerób zróżnicowanego materiału (drewno okrągłe, opoły, odpady po skracaniu zrzynów) bezpośrednio na zrębki odpowiednie do suszenia i produkcji pelletu. Pełni więc funkcję rębaka i młyna jednocześnie. Urządzenie zostało opatentowane i objęte jest ochroną prawną.

pd 84

?Waste Manager?, czyli menedżer odpadu to maszyna, która pozwala na rozdrobnienie wszelkich odpadów drzewnych w postaci fragmentów drewna okrągłego, kory czy też palet i przygotowanie biomasy odpowiedniej do spalenia. To tylko jedna z wielu ciekawych propozycji niemieckiej firmy Rudnick & Enners, która dostarcza urządzenia dla każdej fazy łańcucha produkcyjnego ? od zagospodarowania odpadów po wytworzenie pelletów lub brykietów ? jak również kompleksowe linie dla takiej produkcji. Są to rębaki o wielkości i wydajności dopasowanej do potrzeb różnej wielkości producentów, począwszy od najmniejszego TH 100 z bębnem o średnicy 300 mm, dwóch nożach, wydajności 3?4 mp/h i ciężarze wynoszącym 1350 kg aż po TH 1000 z bębnem średnicy 2000 mm, trzema lub czterema nożami, wydajnością do 650 mp/h i ciężarem 66 ton. Oferowane rębaki bębnowe mogą przerabiać różnego rodzaju materiał drzewny, znajdują więc zastosowanie nie tylko w tartakach, lecz także u producentów płyt drewnopochodnych, zakładach papierniczych czy elektrowniach. Uzupełnieniem procesu są młyny, sita, transportery materiału czy korowarka walcowa pozwalająca usunąć korę przed podaniem materiału do rębaka.

Ciekawą nowością zaprezentowaną podczas tegorocznych targów LIGNA w Hanowerze jest urządzenie, które służy do redukcji ilości wody w zrębkach. Jego działanie polega na silnym, mechanicznym sprasowaniu zrębków, z których ?wyciskana? jest woda. Proces ten nie wymaga użycia energii cieplnej, a poziom odseparowania wody można ustalić zgodnie z wymaganiami klienta. Zrębki takie dużo łatwiej i szybciej można następnie wysuszyć w suszarni taśmowej. Takie kompaktowe suszarnie taśmowe również znajdują się w ofercie firmy Rudnick & Enners. Służą one do odciągania wilgoci w ilościach od 0,4 do 2 ton wody w ciągu godziny. Znajdują zastosowanie w suszeniu różnych materiałów sypkich, nie tylko zrębków, kory czy trocin, ale również owoców, warzyw, płatków śniadaniowych czy karmy dla zwierząt. Suszarnie te budowane są jako 4-metrowe moduły, co pozwala na łatwy transport i montaż w miejscu przeznaczenia, a w późniejszym czasie, w razie potrzeby, możliwa jest ich rozbudowa.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 4/2015

Previous post Produkcja i sprzedaż traków Wood-Mizer z Koła już od 25 lat
Next post Nitex inwestuje w Szczecinku