0 0

Jak wynika z badań prowadzonych na Wydziale Technologii Drewna w Poznaniu, jeśli drgania gryfu i korpusu wpływają na zjawisko sprzężenia zwrotnego, to właściwości materiału, a więc i drewna, z jakiego wykonane są te elementy, mogą wpływać na kształtowanie się drgań strun, co może przełożyć się na brzmienie gitar elektrycznych.

produkcja_gitar

Instrumenty muzyczne a przemysł
Produkcja instrumentów muzycznych to wyjątkowa gałąź przemysłu drzewnego. Surowcowi drzewnemu stawia się bardzo wysokie i ściśle sprecyzowane wymagania, a umiejętności tworzenia wysokiej jakości instrumentów często kojarzone są ze sztuką, a nie ze standardową produkcją. Wysokie wymagania odzwierciedlają wysokie ceny instrumentów, szczególnie tych o najwyższej jakości. Rekordzistami są tu instrumenty smyczkowe wyprodukowane w tzw. ?złotym okresie? lutnictwa przypadającym na lata 1700?1720. Dla przykładu w domu aukcyjnym Sotheby?s 25 czerwca 2014 r. altówkę Antonia Stradivariusa wyceniono na 45 mln dolarów (ok. 180 mln PLN).

Dźwięk wydobywa się z drgań
Funkcja drewna, jaką pełni ono w większości instrumentów muzycznych, jest związana z przenoszeniem i emisją energii drgań dostarczonych przez muzyka (np. za pośrednictwem drgającej struny) na zewnątrz instrumentu, w postaci fal dźwiękowych. Zjawisko to można zaobserwować przykładając odpowiednio drgający element, np. linijkę, do cienkiej płyty meblowej czy szafy. Nastąpi transmisja i emisja drgań (rezonans), w wyniku czego dźwięk wydobyty za pośrednictwem drgających elementów będzie głośniejszy. Takie zjawisko jest podstawą każdego akustycznego instrumentu. W celu wyprodukowania instrumentów stosunkowo głośnych należy użyć surowca o odpowiednich cechach dostosowanych do konkretnego rodzaju instrumentów muzycznych. Dla przykładu drewno wykorzystywane do produkcji wierzchnich płyt skrzypiec powinno charakteryzować się niską gęstością (?) przy jednocześnie wysokiej wartości modułu sprężystości (E), a drewno wykorzystywane w instrumentach dętych i w ksylofonach ? wysoką gęstością ? [Bucur 2006, Wegst 2006].

wykr

Tajemnica gitary elektrycznej
Gitara elektryczna jest jednak instrumentem odmiennym od jej akustycznego odpowiednika. Funkcję rezonatora wzmacniającego drgania struny zastąpiły przetworniki elektromagnetyczne wraz z zewnętrznym układem wzmacniaczy i głośników. Drgająca metalowa struna, znajdująca się w polu elektromagnetycznym przetwornika, generuje sygnał elektryczny, który jest wzmacniany, przetwarzany i finalnie emitowany przez głośnik. Przemysł produkcji gitar elektrycznych stanowi obecnie największy obszar rynku produkcji instrumentów muzycznych. Jest on mocno zróżnicowany i złożony. Wyodrębnić można produkcję masową średnich i dużych przedsiębiorstw (np. Fender, Gibson, Warwick, Ibanez, Yamaha, Cort), jak i mniejsze zakłady (np. Mayones) aż po działalność lutniczą (GMR, Nexus). Produkuje się zarówno instrumenty słabej jakości, gdzie najważniejszym czynnikiem jest niska cena, jak i prawdziwe arcydzieła, których wartość przekracza 20 tysięcy euro. Rynek ten, w przeciwieństwie do rynku produkcji instrumentów akustycznych, charakteryzuje się dużo większym zróżnicowaniem proponowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 1/2016

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Projekt i konstrukcja drewnianej kładki dla pieszych zbrojonej kompozytem węglowym
Next post Perspektywy amerykańskiego rynku meblowego