Perspektywy amerykańskiego rynku meblowego

5-letnia prognoza opracowana przez CSIL zakłada, że wydatki na meble w USA osiągną do 2018 roku prawie 110 mld dolarów, co oznacza wzrost o 2,4%. Poziom wzrostu wydatków przewidzianych za zakup mebli w Zachodniej Europie to tylko 0,5% rocznego wzrostu. Dlatego warto z uwagą przyjrzeć się perspektywom rynku amerykańskiego, nie licząc jedynie na pośrednictwo niemieckich partnerów eksportowych.

ashley

Import mebli osłabia amerykański rynek
Z prognoz IBISWorld wynika, że przychody ze sprzedaży mebli
w USA od 2015 do 2020 roku ulegną zmniejszeniu o 2,1% (do 21 mld dolarów). Ze względu na coraz większe zainteresowanie amerykańskich konsumentów meblami z importu, co roku Stany Zjednoczone tracą na tym około 3 miliardów dolarów. Stan taki utrzymuje się od 2010 roku. Największym konkurentem dla Ameryki są Chiny. Aż 58% importu mebli w 2015 roku stanowiły meble chińskie. Ponadto mocny dolar spowodował, że konsumenci mogą nabywać więcej mebli krajowych po niższych cenach za granicą. Wzrosła konkurencja, a amerykańscy producenci domowych mebli poczuli ogromną presję. Wielu z nich zostało zmuszonych do wyjścia z rynku, tak jak Furniture Brands International, która ogłosiła bankructwo w 2013 roku. Firma zamierza jednak uruchomić zakłady produkcyjne w innych państwach, by stać się bardziej konkurencyjną na rynku? amerykańskim. Najbardziej znaczący gracz ? Ashley Furniture Industries Inc. ? ma kilka fabryk, w tym największe w Chinach i regionie Pacyfiku. Heritage Home Group jest kolejnym graczem na rynku meblowym w USA, który sukcesywnie przenosi swoją produkcję ze Stanów do innych państw. Korporacja posiada fabryki w Chinach, na Filipinach i w Indonezji.
Inną strategią walki konkurencyjnej były fuzje i przejęcia, łączenie się mniejszych podmiotów. W konsekwencji między 2010 a 2015 rokiem liczba wytwórców mebli w USA zmniejszyła się o ok. 3% w tempie rocznym, w 2015 roku ?na polu walki? pozostały 4282 firmy. Szacuje się, że liczba ta nadal będzie maleć w kolejnych latach i w 2020 roku wyniesie tylko 3888 firm.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 1/2016