0 0

Na czym polega sukces branży meblarskiej? Polska sprzedaje meble niemalże na wszystkie kontynenty.
Powód? Prywatyzacja przebiegła szybko, skutecznie i w odpowiednim czasie.

Na początku tego etapu zdołaliśmy już pozyskać nowoczesne technologie oraz kadrę doświadczoną w branży. Nadal jeszcze polskie produkty są tańsze od mebli produkowanych w innych krajach. Nie możemy jednak spać spokojnie. Za chwilę poważną konkurencję mogą stanowić dla nas Rumunia czy Bułgaria.
Z tego właśnie powodu warto podkreślić istotną rolę prac badawczo-rozwojowych i innowacji w przemyśle meblarskim. Rok 2014 to rok dynamicznych zmian. Średni wzrost eksportu polskich mebli na rynki zagraniczne wyniósł 14%. Znaczny wzrost odnotowano na rynkach hiszpańskim, chińskim czy węgierskim. Najsłabszy rozwój dotyczył Rosji, Francji, Belgii i Luksemburga.
W Polsce od 1997 roku rozwój eksportu odnotowywano rokrocznie. W 2014 roku przekroczył on blisko osiem miliardów euro, czyli około 34 miliardy złotych. To za sprawą wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej zwiększyliśmy siły produkcyjne prawie dwukrotnie, by zająć obecnie wysokie czwarte miejsce w międzynarodowym rankingu. Wartość dodana, którą Polska może generować dzisiaj, sprzedając meble na eksport, jest niewielka. Jeżeli zadbamy o rozwój technologiczny, wartość ta może wzrosnąć nawet o 50%.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 1/2016

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Perspektywy amerykańskiego rynku meblowego
Next post CSR, czyli jak odpłacić się przyrodzie i kolejnym pokoleniom