0 0

Wśród przedsiębiorstw sektora drzewnego można dostrzec nowy nurt polegający na wdrażaniu polityki Corporate Social Responsibility (CSR). Jeśli jest to tylko działanie w celu podniesienia rozgłosu wokół firmy, należy te przedsięwzięcia ? nawet najbardziej chlubne ? nazwać po prostu marketingiem społecznie zaangażowanym czy kreowaniem marki. Jeśli jednak są one częścią długoletniej strategii działania firmy i oddawania społeczeństwu oraz środowisku, choć w części tych zysków, które się z nich czerpie – z powodzeniem można nazwać to koncepcją CSR.

1

CSR (czyli społeczna odpowiedzialność) to koncepcja, według której przedsiębiorstwa w działalności gospodarczej uwzględniają problematykę społeczną oraz ochronę środowiska przy jednoczesnym działaniu na zasadzie dobrowolności ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Peter Drucker w swoim rozumieniu społecznej odpowiedzialności zaznacza, że firmy muszą wziąć odpowiedzialność za swój wpływ na pracowników, środowisko, klientów oraz na wszystko, z czym mają kontakt. Zdaniem J. Adamczyk ?społeczna odpowiedzialność można interpretować jako zobowiązanie do transparentnego i etycznego prowadzenia działalności według zasad zrównoważonego rozwoju oraz w dążeniu do dobrobytu społecznego, uwzględniając oczekiwania interesariuszy, ale zgodnie z prawem i normami zachowań?. Przedsiębiorstwa sektora drzewnego coraz częściej zaczynają wdrażać politykę CSR zarówno w strategii zarządzania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Czasami są to działania, które mają na celu jedynie poprawę wizerunku wśród pracowników, jak i społeczności lokalnych. To nie jest jeszcze prawdziwy CSR, a jedynie jego namiastka, choć może również pozytywny krok w kierunku odpłacenia przyrodzie i przyszłym pokoleniom za to, co dziś czerpiemy z natury i w jaki sposób ? często nieodwracalnie ? ją degradujemy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Obowiązek dla dużych firm
W konsekwencji opublikowanej w połowie listopada 2014 r. unijnej dyrektywy w sprawie ujawniania informacji niefinansowych wprowadza się rozszerzone obowiązki w zakresie sprawozdawczości niefinansowej dla największych tzw. jednostek zainteresowania publicznego, zatrudniających ponad 500 pracowników.
Zgodnie z nową dyrektywą ? zmieniającą dyrektywę ws. rachunkowości ? część firm będzie musiała informować w ramach swojego sprawozdania z działalności o swojej polityce.
w zakresie kwestii środowiskowych, spraw społecznych, pracowniczych, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i łapownictwu. Nowa dyrektywa daje Polsce dwa lata na wdrożenie tych przepisów, tj. powinny one wejść w życie nie później niż 6 grudnia 2016 r. i powinny mieć zastosowanie po raz pierwszy od 1 stycznia 2017 roku. Sytuacja taka oznacza dla przedsiębiorstw konieczność szybkiego wdrożenia procedur i standardów z zakresu społecznej odpowiedzialności.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 1/2016

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Ile jest wart kilogram polskich mebli?
Next post W Gdańsku powstała pierwsza AKADEMIIA STEICO dla młodzieży