0 0

Las jest naturalnym magazynem dwutlenku węgla. Im więcej węgla organicznego jest zmagazynowane w ramach ekosystemów leśnych, tym mniej jest go w postaci dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Obecnie nie ma realnej możliwości oparcia polskiego systemu energetycznego na innych podstawowych źródłach energii, aniżeli krajowe kopaliny. Jest przy tym oczywiste, że obowiązkiem RP, jako podmiotu prawa międzynarodowego, jest doprowadzenie do istotnego zmodyfikowania procesów technologicznych spalania węgla kamiennego i brunatnego, aby wiązało się to z istotnym zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery z terenu naszego kraju.

Lasy Państwowe chcą uruchomić eksperymentalny program obrotu jednostkami dwutlenku węgla pochłanianymi przez zasoby leśne. W programie leśnych gospodarstw węglowych chcemy wykazać dodatkowe pochłanianie CO2 przez lasy. Polegałoby to m.in. na sadzeniu odpowiednich gatunków drzew, prowadzeniu hodowli lasu i zabiegach prowadzących do uzyskania drzewostanów mogących pochłonąć jak najwięcej CO2. Te dodatkowe jednostki pochłaniania mogłyby być sprzedawane tym podmiotom gospodarki narodowej objętym Europejskim Systemem Handlu Emisjami (ETS), które mają małe limity emisyjne.
W efekcie węgiel mógłby nadal pozostać naszym strategicznym zasobem energetycznym, co oczywiście nie zdejmuje z rządu obowiązku poszukiwania nowych, bardziej przyjaznych środowisku technologii jego spalania.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Nowa linia produkcyjna Pfleiderer
Next post Tvilum: z Danii do Szczecinka