Drewniany dom pasywny z plusem

Architekci Dorota Zawada i Marcin Zawada stanęli przed zadaniem, jakim jest wybudowanie domu o konstrukcji drewnianej w standardzie pasywnym. Nie chodziło tylko o technologie minimalizujące zużycie energii, ale wcielenie w życie idei mieszkania w zgodzie z naturą.

Dom jednorodzinny drewniany w standardzie pasywnym ? realizacja
Zaprojektowany dom jednorodzinny w standardzie pasywnym to konstrukcja drewniana, szkieletowa, na płycie fundamentowej o powierzchni 115 m2. Przeznaczony dla dwójki dorosłych osób, którym zależało na niczym nieograniczonej przestrzeni domu. Priorytetowe było zastosowanie wewnątrz naturalnych materiałów, dlatego zaprojektowano ściany drewniane z glinianymi tynkami oraz ścianę w środku z bloków glinianych, rozdzielającą sypialnię od pokoju dziennego czy kuchni, która ma za zadanie dodatkowo kumulować ciepło za dnia, aby móc oddawać je w nocy.Na zewnątrz budynek posiada dodatkowe elementy architektoniczne np. zadaszenie tarasu, wiatę na samochód, pomieszczenia gospodarcze ? wszystkie zaprojektowane jako konstrukcje samonośne dla uniknięcia występowania mostków termicznych. Dach jest konstrukcji drewnianej ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi. W przypadku planowania dachu tego typu należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie warstwy wentylacyjnej pomiędzy ociepleniem a ogniwami. Warstwa ogniw fotowoltaicznych ulega bowiem szybkiemu nagrzewaniu się, co przy bezpośrednim styku
z ociepleniem dachowym (np. wełną mineralną) może powodować skraplanie się pary wodnej i tym samym doprowadzić do poważnych szkód budowlanych.

141015-Archi-Zawada-Perspektywa 02

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 2/2016