0 0

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna ?Innowacje w polskim sektorze leśno-drzewnym ” mocne i słabe strony”
Gdzie: Warszawa, Ministerstwo Rozwoju
Kiedy: 12 maja 2016 roku
Organizatorzy: Instytut Technologii Drewna, Ministerstwo Rozwoju, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych

Innowacyjność na poziomie produktu czy firmy nie będzie przynosiła zadowalających efektów, jeśli jednocześnie nie uda się „sprowokować” do innowacji całej branży drzewnej. ?Prowokatorami? mogą być zarówno konkurenci, kooperanci, konsumenci, jak i politycy. To właśnie tych ostatnich organizatorzy konferencji w Warszawie chcieli zainteresować innowacyjnością sektora leśno-drzewnego. I choć ponad stu uczestników przyjechało w tym celu do siedziby Ministerstwa Rozwoju, nie udało się spotkać z ministrem.

Uczestnicy sympozjum przekonują, że w budowaniu innowacji- zarówno tych produktowych, procesowych, jak i marketingowych ? pojawiają się istotne bariery. Doc. dr Władysław Strykowski określił, że głównymi czynnikami rozwoju przemysłu drzewnego i jego wzrostu są: dostęp do surowca, potencjał produkcyjny oraz wykwalifikowane kadry zdolne do wdrażania innowacji.
Robert Motała, prezes zarządu Stora Enso Wood Products zauważył jednak, że aby osiągnąć sukces na rynku, potrzebne są nie tylko zasoby, kapitał czy innowacyjny produkt, ale przede wszystkim innowacyjne podejście do działalności całej firmy.
? Z analizy megatrendów globalnych wynika, że innowacyjnym podejściem do biznesu tartacznego może być na przykład stworzenie takiego modelu, który pozwoli utrzymać,
a nawet zwiększyć udział materiałów drzewnych używanych w budownictwie, np. intensywnie wchodząc z produktami drzewnymi do sektora budownictwa mieszkaniowego, tam gdzie wznosi się budynki wielopiętrowe – stwierdził podczas sympozjum.
Wyzwanie to mogą podjąć nowoczesne produkty inżynieryjne takie jak CLT, które wytwarza Stora Enso, LVL produkowane w Polsce przez STEICO czy nowoczesne kompozyty sklejkowe wytwarzane w kilkunastu zakładach w naszym kraju.
– Barierę wielopiętrowości już przekroczyliśmy ? mówił Wojciech Nitka. ? Tego typu budynki, a nawet osiedla w technologii drewnianej budowane są na zlecenie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Ustce oraz Ząbkach koło Warszawy. Jest to także technologia z powodzeniem wdrażana w budynkach socjalnych.
Niestety mówiąc o budownictwie drewnianym, nie zawsze możemy mówić o ekologicznym, a nawet racjonalnym podejściu. Steffen Zimny, prezes zarządu firmy STEICO, która w Polsce w trzech fabrykach produkuje komponenty budowlane na bazie drewna tworzące niemal kompletny system produkcyjny (belki dwuteowe, belki LVL, płyty i maty izolacyjne), zwrócił się do obecnej na konferencji Małgorzaty Szczepańskiej, dyrektora Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju następującymi słowami:
– Apeluję do polityków, by pochylili się nad prawem, które np. z powodów przestarzałych i często sprzecznych ze sobą wymogów przeciwpożarowych nie pozwala nam budować z drewna.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 3/2016

IMG_2296 IMG_2272IMG_2286

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Drema 2016 – centrum spotkań liderów
Next post Komfort nie tylko na papierze. Budownictwo energooszczędne: podkreślać fakty i obalać mity