Nagrody dla studentek od STEICO

Budownictwo energooszczędne motywuje do zwycięstwa

irena-kosminska-waldemar-motyka2

Uroczyste wręczenie nagród laureatkom konkursu firmy STEICO

Zainteresowanie ekologicznymi materiałami drewnopochodnymi i nowoczesnymi technologiami budowlanymi może przynieść wiele korzyści, również finansowych. W siedzibie STEICO w Czarnkowie nagrody pieniężne odebrały Irena Kośmińska oraz Aneta Gumowska, zwyciężczynie zorganizowanego przez firmę konkursu na najlepszą pracę dyplomową.

 Energooszczędne i ekologiczne technologie budowlane to kierunek, w którym zmierza światowe budownictwo, dlatego perspektywy ciekawej pracy na tym rynku są niezwykle optymistyczne. Aby wspierać zainteresowania i pomóc młodym ludziom w zdobyciu cennej na rynku pracy wiedzy, STEICO zorganizowało konkurs na najlepszą pracę dyplomową dla absolwentów szkół wyższych, podejmującą tematykę budownictwa energooszczędnego, w której uwzględnione zostały technologie oferowane przez firmę.

29 września w zakładzie w Czarnkowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród autorkom zwycięskich prac pierwszej edycji konkursu. Pierwsze miejsce przyznano Irenie Kośmińskiej z z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Laureatka odebrała nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. złotych za pracę magisterską ?Projekt domu jednorodzinnego niskoenergetycznego o konstrukcji drewnianej?. Jak przyznała, zwycięstwo w konkursie oprócz satysfakcji i nagrody finansowej, niesie ze sobą dodatkowe korzyści, które pomogą jej w poszukiwaniu pracy zawodowej.

? Studiowałam dziennie, na studiach I i II stopnia i oprócz praktyki, ciężko to było połączyć z pracą zawodową. Nie mam zatem dużego doświadczenia praktycznego, ale mogę się pochwalić zwycięstwem w konkursie, na który pracodawcy przychylnie patrzą. Obok wykształcenia, to zwycięstwo to mocny punkt mojego CV ? uważa Irena Kośmińska.

Drugie miejsce i czek na 2 tys. złotych otrzymała Aneta Gumowska z Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za pracę inżynierską pt. ?Histereza sorpcyjna wybranych tworzyw drzewnych?.

? Znalezienie się w gronie laureatów konkursu jest dla mnie ogromnym sukcesem i wyróżnieniem ? zapewnia Aneta Gumowska. ? Moja praca została doceniona i wyłoniona ze wszystkich nadesłanych prac jako jedna z najlepiej ocenionych.

? Doceniliśmy przede wszystkim czas i wysiłek włożony w dokładne zgłębienie obranego tematu pracy dyplomowej ? uzasadnia werdykt komisji konkursowej Marcin Paczyński z firmy STEICO. ? Byliśmy pod ogromnym wrażeniem, że zdobywczyni pierwszego miejsca przygotowała kompletny projekt domu w technologii oferowanej przez STEICO. Takie projekty wykonują biura projektowe zatrudniające doświadczonych specjalistów, a autorka poradziła sobie samodzielnie, wykonując żmudne i dokładne obliczenia. Także praca drugiej z nagrodzonych przez nas autorek wymagała ogromnej wiedzy i czasu potrzebnego na dokładne badanie próbek produkowanych przez nas materiałów drewnopochodnych i późniejsze analizowanie uzyskanych wyników.

Zwyciężczynie przyznają, że temat konkursu idealnie zbiegł się z problematyką ich prac dyplomowych, dlatego za zgodą promotorów postanowiły zgłosić je do konkursu. Odniesione zwycięstwo pokazało, że była to słuszna decyzja.

? Zainteresowanie budownictwem w technologii energooszczędnej zawdzięczam moim wykładowcom, którzy już na pierwszych zajęciach z drewna konstrukcyjnego zainteresowali mnie tą tematyką i już wtedy wiedziałam, że będę na ten temat pisać pracę dyplomową ? wyjaśnia Irena Kośmińska.

Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym nie skończyło się wraz z napisaniem pracy magisterskiej. Jak deklaruje absolwentka Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, chciałaby, aby jej przyszła praca była związana z budownictwem energooszczędnym.

? Gdy zdobędę uprawnienia budowlane będę starała się w tym kierunku poprowadzić swoją karierę ? mówi zdobywczyni pierwszego miejsca.

? STEICO jako świadomy koncern europejski bardzo dużą wagę przywiązuje nie tylko do produkcji nowoczesnych materiałów budowlanych, a wraz z nimi całego systemu technologicznego, ale również kształcenia przyszłych kadr i promowania zalet ekologicznego budownictwa ? mówi Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu firmy STEICO CEE. ? Ponieważ zdajemy sobie sprawę, że taka będzie przyszłość budownictwa, jakie sobie wychowamy kadry, podejmujemy różnego rodzaju inicjatywy, jak zapoczątkowana przez nas Akademia STEICO czy ogłoszony w ubiegłym roku wśród studentów uczelni wyższych konkurs na pracę dyplomową, która dotyczyłaby technologii STEICO. Postanowiliśmy nagrodzić studentów, którzy zmierzyli się z tą trudną tematyką, w zakresie której wciąż brakuje literatury przedmiotu.

Jak zapewnia Waldemar Motyka, sprawdzona formuła konkursu zostanie powtórzona także w tym roku akademickim.

Zwyciężczyni ? Irena Kośmińska z czekiem na 4 tys. zł. Wybrany temat pracy magisterskiej dotyczący budynku w technologii drewnianej okazał się dla niej wyjątkowo szczęśliwy. Fot. Forestor
Zwyciężczyni ? Irena Kośmińska z czekiem na 4 tys. zł. Wybrany temat pracy magisterskiej dotyczący budynku w technologii drewnianej okazał się dla niej wyjątkowo szczęśliwy. Fot. Forestor
Laureatka drugiego miejsca ? Aneta Gumowska, odbiera nagrodę i gratulacje od Waldemara Motyki, wiceprezesa zarządu firmy STEICO CEE. Fot. Forestor.
Laureatka drugiego miejsca ? Aneta Gumowska, odbiera nagrodę i gratulacje od Waldemara Motyki, wiceprezesa zarządu firmy STEICO CEE. Fot. Forestor.

***

STEICO, które w Polsce ma dwa zakłady produkcyjne ? w Czarnkowie i Czarnej Wodzie, nie tylko inwestuje w rozwój swoich fabryk, zapewniając kolejne miejsca pracy, ale aktywnie włącza się w proces edukacji młodzieży. Dzięki staraniom firmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie powstała klasa o profilu stolarskim. Objęta patronatem STEICO klasa realizuje program dualnego kształcenia zawodowego ? trzy dni nauki w szkole i dwa dni praktyki w zakładzie STEICO w Czarnej Wodzie. Absolwenci mają zagwarantowaną pracę w nowoczesnej fabryce forniru klejonego warstwowo. Mają również możliwość zdania niemieckiego egzaminu zawodowego, który w przyszłości umożliwi im podjęcie pracy na terenie Niemiec bez konieczności starania się o uznanie ich polskiego dyplomu. W styczniu b.r. w powstała pierwsza AKADEMIA STEICO dla uczniów Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku. Uczęszczająca do niej młodzież ma okazję zdobyć dodatkowe umiejętności w zakresie budowy bezpiecznych, w pełni ekologicznych i wysokiej jakości domów energooszczędnych.