Połysk lustra w płycie UNITY

TEKNIKA zainstalowała pierwszą taką na świecie linię lakierowania lustrzanego połysku

Nowatorska linia lakiernicza w firmie Sklejbud pozwala na nadanie lustrzanego połysku nawet płycie wiórowej laminowanej. Jest to jedyna taka linia na świecie, a zainstalowała ją u radomskiego producenta firma TEKNIKA.

Sklejbud Cefla TEKNIKA
W tej konfiguracji jest to unikatowa na skalę światową linia uszlachetniania płyt. Fot. D.Łuszczek/Forestor Communication

W radomskiej firmie Sklejbud po pełnym rozruchu działa innowacyjna linia produkcyjna. W zestawionej kombinacji maszyn do nakładania kleju oraz lakieru, utwardzania i polerowania jest ona unikatowa – na całym świecie istnieje tylko jedna podobna do niej, choć różniąca się w istotnych szczegółach zaprojektowanych specjalnie dla polskiego producenta płyt. Zakup linii umożliwił firmie Sklejbud wprowadzenie na rynek zupełnie nowego produktu – płyty UNITY o niespotykanych parametrach jakościowych i wytrzymałościowych powierzchni.

– Jest to jedyny taki rodzaj płyty na rynku. Jej prototyp zaprezentowaliśmy na targach Interzum w Koloni zyskując bardzo duże zainteresowanie, głównie ze względu na bardzo wysoką jakość i relatywnie niską cenę – opowiada Marek Rutka, właściciel firmy Sklejbud.

 Fusion Coating

Tak konkurencyjną kosztowo produkcję może firmie zapewnić nowatorska technologia opracowana wspólnie przez firmy HENKEL oraz CEFLA, zwana Fusion Coating. Opiera się ona na wydajnej i oszczędnej aplikacji kolejnych warstw produktów utwardzanych promieniowaniem UV na płytach surowych wiórowych i MDF, a także płytach laminowanych. Zaletą tego procesu jest nie tylko oszczędność materiałów, ale również brak emisji lotnych związków organicznych (LZO) do atmosfery.

– Dzięki kombinacji aplikowania na gorąco kleju Hotmelt UV, a następnie lakieru podkładowego w technologii INERT, otrzymuje się bardzo gładką powierzchnię płyty, także wiórowej laminowanej, która po delikatnym szlifowaniu międzywarstwowym jest gotowa do naniesienia warstwy wysokopołyskowego lakieru nawierzchniowego UV – dodaje Marek Wiśniewski z firmy TEKNIKA. – Z tym, że wystarczy tylko jedna warstwa, by już uzyskać efekt lustra.

 Jakość na lata

Technologia INERT pozwoliła firmie Sklejbud na uzyskanie wysokiej jakości powierzchni, ale także gwarancję długiego użytkowania wykonanych w ten sposób płyt czy frontów meblowych przez klientów końcowych.

– Na płytach laminowanych czy surowych uzyskujemy obecnie efekt lustrzanego połysku, który jednocześnie jest odporny na zarysowania, nie odbarwia się i nie żółknie pod wpływem słońca oraz nie jest podatny na skutki zamrożenia i odmrożenia  mówi Marek Rutka.

Pełna paleta kolorów

Jedną z największych zalet nowej technologii jest dostępność pełnej palety barw RAL. Płyty akrylowe mają duże ograniczenia kolorystyczne, natomiast w przypadku UNITY takich ograniczeń nie ma, bo na każdej płycie firma Sklejbud uzyska połysk w dowolnym kolorze.

– W przypadku płyt UNITY gama kolorystyczna jest nieograniczona, jest ona dostępna właściwie „od ręki”, niezależnie czy bazujemy na płycie wiórowej laminowanej, MDF czy nawet na sklejce fornirowanej – wyjaśnia Marek Rutka – Ponadto nasza nowa linia lakiernicza umożliwia produkcję nawet krótkich serii, podczas gdy akryl wymusza produkcję serii tysiąca lub dwóch tysiąca sztuk w jednym kolorze, ograniczając dostęp do technologii wysokiego połysku małym firmom, produkującym np. meble pod indywidualne zamówienie. W Sklejbudzie każda sztuka płyta UNITY może mieć inny kolor, bo jego zmiana następuje w sposób szybki i zautomatyzowany.

Wysoka jakość, niska cena

Proces produkcji płyt w systemie INERT pozwala obniżyć koszty nie tylko poprzez znaczne zmniejszenie zużycia lakierów, ale też ich bardziej wydajne nakładanie – na produkcie zostaje aż 90% objętości lakieru, podczas gdy w alternatywnych metodach aplikacji ulatnia się atmosfery nawet 40% produktu. Dzięki temu firma Sklejbud może zaoferować swoim klientom produkt bardzo wysokiej jakości w cenie o 30-40% niższej niż inne płyty w wysokim połysku dostępne powszechnie na rynku. Dotychczas silną konkurencją dla płyt lakierowanych były płyty akrylowane, ale Marek Rutka jest przekonany, że rewolucyjny system wprowadzony w jego firmie odwróci sytuację na rynku.

– Możemy lakierować płyty wiórowe laminowane czy płyty MDF, uzyskując identyczne parametry: połyskliwość w granicach 95 glosów, twardość na poziomie 4-5H (w skali ołówkowej). – mówi właściciel Sklejbudu. – Jest to więc płyta naprawdę bardzo twarda, ale zarazem bardzo łatwo się ją obrabia poprzez cięcie i okleinowanie, podczas gdy powierzchnię akrylu łatwo zarysować.

Linia lakiernicza została zainstalowana przez firmę TEKNIKA, przedstawiciela marki CEFLA w Polsce. Poza maszynami służącymi do aplikacji i utwardzania lakieru, w linii stanęła również szlifierka marki Costa, system odpylania i piła panelowa Biesse – wszystko od jednego, kompleksowego dostawcy w Polsce, który dodatkowo odpowiada za serwis gwarancyjny tych urządzeń.

Ogromną zaletą współpracy z TEKNIKĄ była kompleksowość usługi, wszystkie maszyny zakupione w zestawie z linią lakierniczą współpracują ze sobą idealnie. Ponadto TEKNIKA oferuje jest jeden serwis dla wszystkich maszyn, co ma bardzo duże znaczenie w wypadku ewentualnej usterki i konieczności szybkiej reakcji, również poprzez błyskawiczną poradę z funkcję teleserwisu – podkreśla właściciel Marek Rutka

Nie jest to koniec inwestycji – w celu optymalizacji pracy linii na hali produkcyjnej zainstalowany będzie system nawilżania. W dalszych planach jest rozbudowa zakładu, ale właściciel na razie nie zdradza szczegółów.