0 0

O tegorocznej DREMIE można powiedzieć, że była zrównoważona w zakresie ofert maszyn na każdym etapie produkcji drzewnej. Zaprezentowano ciekawe propozycje zarówno dla tartacznictwa, jak i przerobu drewna i płyt oraz przyciągające uwagę roboty i automaty do uszlachetniania i pakowania wyrobów.

Korowanie i przetarcie drewna
Na otwartej przestrzeni piękna pogoda sprzyjała prezentacji traków ? głównie taśmowych. Zielony model HTZ 1200 plus pokazany przez Mebor może obrabiać zarówno małe, jak i duże kłody o średnicy aż do 1,2 m, pozwalając zagospodarować nawet ten najtrudniejszy surowiec. Inteligentny system kontroli zawiera dodatkowe narzędzia optymalizacji. Ustawianie ostrzy odbywa się przy pomocy silnika indukcyjnego, który jest szybszy i bardziej precyzyjny. Kontrpropozycję złożył W-IREX z nowym wcieleniem pilarki dwutaśmowej CZP2 przystosowanej do obróbki drewna stosowego i cienkiego, tartacznego. Maszyna pozwala przetrzeć do 4,5 m3 drewna na godzinę (co daje rocznie 15 tys. kubików przy pracy dwuzmianowej). Maszyna została pokazana w ramach zautomatyzowanej linii. Pionową pilarkę taśmową o dużej wydajności marki Primultini wraz z wózkiem do kłód można było zobaczyć na stoisku TEKNIKI. Strefę tartaczną w hali 5 wzbogaciła po raz pierwszy korowarka włoskiej firmy PRIBO, stojąca tuż obok kantera do krótkich kłód marki STORTI. W poszukiwaniu korowarek koniecznie trzeba było zajrzeć na stoisko Söderhamn Eriksson, której charakterystyczny model CAMBIO stał się niemal zamiennie stosowanym określeniem korowarki.

pribo soderhman htz1200

Optymalizacja
Nawet najefektywniej przetarte drewno stawia przed producentem trudne zadanie jak najlepszego wykorzystania tarcicy także z wadami. Salvador pokazał w tym roku swoją największą optymalizerkę SuperCut500. Pracę wielotarczowej maszyny do optymalizacji szerokości cięcia można było zobaczyć na stoisku firmy Weinig. Model VarioRip 310 M wyróżnia się specjalnym systemem posuwu „z kolcami”

zwiększającymi bezpieczeństwo cięcia.

weinig salvador

Uszlachetnianie powierzchni
W technologii uszlachetniania powierzchni DREMA nie odstaje od międzynarodowych wystaw. Strukturyzacja, olejowanie, prasy membranowe czy automaty lakiernicze ? oferta była bardzo szeroka. Automat polerski Vigano Marlo przełamał teorię o tym, że wysoki połysk zarezerwowany jest dla dużych fabryk frontów czy mebli. Z kolei żółte ramiona robotów Wagnera czy ITA pokazały, że lakierowanie krzeseł lub stolarki będą mogły powierzyć tym niezawodnym urządzeniom nawet mniejsze firmy.

robot-wagner epistolio-robot

Okleinowanie CNC
Centra obróbcze, wiertarskie czy pilarki panelowe – większość oferowanych maszyn jest sterowana numerycznie, zapewnia obróbkę wieloosiową, a nawet synchroniczną. Zdecydowanie najciekawsze modele prezentowano w dziedzinie centrów do okleinowania, który to etap obróbki stał się kluczowy w walce konkurencyjnej. Model Tempora 60.12 Feldera mógł z powodzeniem rywalizować ze sztandarowymi okleiniarkami Biesse, SCM czy IMA.

tempora-60-12-felder okleiniarka-ima-contour

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Nowa technologia suszenia zmniejsza o połowę zużycie energii
Next post Nowe normy dla stolarki