0 0

Firma Sand uruchomiła nowy zakład produkcji mebli w Przysusze pod Radomiem. Nowoczesne obrabiarki wymagały odpowiedniego systemu odpylania, który dostarczyła firma TEKNIKA.

W Radomiu od 20 lat funkcjonuje doskonale znana hurtownia akcesoriów i płyt do produkcji mebli Damar. To wspólne dzieło Dariusza i Marcina Piasek oraz Andrzeja Rębisa. Wspólnicy w 2000 roku rozszerzyli swoją działalność o projektowanie i realizację mebli na indywidualne zamówienie klientów. Przygotowywane tu meble trafiają zarówno do prywatnych domów, jak i biur czy obiektów użyteczności publicznej.

Obecnie, doświadczeni biznesmeni, postanowili jeszcze bardziej rozwinąć swój biznes produkcyjny. W miejscowości Przysusza koło Radomia zakupili obiekty, w których powstaje nowoczesna fabryka „Sand”, zdolna wytwarzać duże serie mebli skrzyniowych.

Specjalizująca się w projektowaniu i wykonywaniu mebli na indywidualne zamówienie firma Sand wyposażyła swój zakład produkcyjny w nowoczesne centra obróbcze oraz odpowiedni system odpylania. Fot. Sand
Specjalizująca się w projektowaniu i wykonywaniu mebli na indywidualne zamówienie firma Sand wyposażyła swój zakład produkcyjny w nowoczesne centra obróbcze oraz odpowiedni system odpylania. Fot. Sand

Wśród maszyn funkcjonujących w zakładzie firmy Sand są centra obróbcze Biesse Rover K oraz okleiniarka wąskich płaszczyzn Stream B1.

Rover K to centrum, które można całkowicie zintegrować do pracy w linii produkcyjnej, przyczyniając się przy tym do zwiększenia wydajności i elastyczności – mówi Rafał Smakuszewski, doradca handlowy TEKNIKA. – Z kolei okleiniarka Stream B1 pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wykończenia płyt meblowych. Dzięki precyzyjnym agregatom wstępnego frezowania, podawania kleju, zaokrąglania naroży, cyklinowania czy polerowania, klient może zapewnić najwyższą jakość wyrobu, także o krawędziach krzywoliniowych.

Nowoczesne, dokładne i wydajne maszyny to klucz do pierwszych drzwi do sukcesu. Kolejne trzeba otworzyć tworząc dobry zespół wykwalifikowanej kadry. Oto firma Sand nie musi się martwić, bo rejon radomski znany jest z wykwalifikowanej kadry stolarzy czy operatorów CNC. Producent zdaje sobie jednak sprawę, że jednym z istotnych kryteriów wyboru miejsca pracy jest dla pracownika jakość oferowanych stanowisk. W przypadku firmy Sand, kluczem do jakości miejsc pracy był odpowiedni odciąg trocin i pyłów, gwarantujący jakość powietrza w obiekcie produkcyjnym i niwelujący inne niebezpieczeństwa, tj. pożar.

W zakładzie stanęła cała linia urządzeń dostarczonych przez firmę TEKNIKA, od stacji filtracyjnej, wentylatora odśrodkowego, po instalację odpylającą, system powrotu powietrza na halę i oczywiście szafę sterowniczą układu.

– Zakupu tego dokonaliśmy w ramach dotacji ZUS w celu podniesienia bezpieczeństwa miejsc pracy, uzyskując 80% dotacji – mówi Dariusz Piasek, współwłaściciel firmy.

Stacja filtrująca o długości i wysokości 4 metrów zaprojektowana została w celu gromadzenia pyłów i filtracji powietrza. Konstrukcja nośna wykonana jest z kształtowników stalowych, obudowanych blachą ocynkowaną tłoczoną i walcowaną, odporną na działanie wody. Materiał rękawów filtrujących jest dobierany indywidualnie z typoszeregu materiałów filtrujących w zależności od rodzaju pyłów.

W zakładzie zastosowano wentylator odśrodkowy Ferrari o zwiększonej wydajności 12  000 m3/h, wyposażony w silnik elektryczny z suportem. W stosunku do tak dużej wydajności jego głośność jest niewielka i wynosi 86 dB, co również stanowi ważny czynnik ochrony zdrowia pracowników.

Bardzo ważnym aspektem nowej linii jest ekologia i oszczędność osiągnięta w ramach rekuperacji. Powietrze po przefiltrowaniu kierowane jest ponownie do hal produkcyjnych. Ważnym elementem w układzie recyrkulacji, wpływającym na bezpieczeństwo, są klapy przeciwogniowe mocowane w ścianach budynku, które zapobiegają przedostaniu się ognia na halę w razie pożaru.

Wewnątrz hali firma TEKNIKA zaprojektowała instalację odciągu pyłów, trocin i odpadów do maszyn. Wszystkie niezbędne rury wykonane są z blachy ocynkowanej, natomiast przewody do przyłączenia maszyn z ruchomymi głowicami narzędziowymi wykonane są z elastycznego PUR.

Ważnym elementem linii jest szafa sterownicza, pozwalająca na kontrolę parametrów działania odciągów czy filtracji powietrza. Automatyka pozwala na sterowanie zarówno wentylatorem (jego uruchomieniem), jak i wytrząsaczami czyszczenia rękawów filtrujących, po wyłączeniu urządzeń. Nad jakością pracy i wykrywaniem parametrów urządzeń lub ewentualnych awarii czuwają fotokomórki i czujniki bezpieczeństwa.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Giełda drewna energetycznego
Next post Czas stworzyć wytyczne techniczne dla budownictwa prefabrykowanego