Budowa domu drewnianego zgodna z EUROKODEM 5

Eurokod 5, czyli norma dotycząca projektowania metodą stanów granicznych oraz wykonywania budynków i obiektów budowlanych z drewna i materiałów drewnopochodnych postawiła przed producentami
nowe wyzwania, także w zakresie stosowania narzędzi do montażu. SLIDER-4C to narzędzie firmy
Prebena, który – zgodnie z tą normą – wbija pod kątem 30° zszywki typu Z i LM.
Slider_4C_OSB
Urządzenie SLIDER-4C to najnowsze na rzędzie umożliwiające wbijanie zszywek w trakcie prac montażowych związanych z dużymi powierzchniami elementów łączonych, np. przy produkcji elementów do budowy domów z prefabrykatów. Urządzenie przeznaczone jest do łączenia płyt OSB/MDF m.in. podczas produkcji elementów domów szkieletowych. Zdecydowanie skraca ono czas potrzebny na połączenie elementów z drewna i płyt drewnopochodnych, a dzięki zastosowanym akcesoriom ułatwia pracę oraz pozwala na solidne połączenie i precyzyjne wbicie zszywki zgodnie z obowiązującymi normami budowlanym.
Firma Prebena, producent omawianego automatycznego zszywacza pneumatycznego, od ponad 50 lat
projektuje i produkuje narzędzia pneumatyczne do wbijania elementów złącznych, a także produkuje łączniki niezbędne do pracy z tymi urządzeniami, czyli gwoździe, zszywki i sztyfty.
– Przez wiele lat w procesie wbijania elementów złącznych stosowano głównie urządzenia manualne,
w których ręczny spust wyzwalał strzał – przypomina Szymon Rajczak z firmy Prebena. – Z biegiem
lat, wraz z coraz łatwiejszym dostępem do nowych technologii, rozwija się proces automatyzacji urządzeń.
Jest on również związany z coraz większymi wymaganiami stawianymi przez normy, między innymi
Eurokod 5 dotyczący budownictwa drewnianego.
W równych odstępach
W nowym urządzeniu SLIDER-4C wykorzystano standardowy zszywacz pneumatyczny oprawiony
w specjalnie zaprojektowaną zautomatyzowaną ramę z kółkami, dzięki której możemy wykorzystywać go

w zupełnie nowy sposób, zwiększając dokładność i liniowość wykonywanych połączeń. Narzędzie posiada automatyczny spust wyzwalający wystrzał ze stałą odległością, która może być w prosty sposób regulowana od 4 do 11 cm. Pozwala to na solidne i bardzo precyzyjne wbicie łącznika. Przede wszystkim zaś zszywka zostaje wbita pod kątem 30° ? zgodnie z aktualnymi wymogami Eurokod 5.

Narzędzie wyposażono dodatkowo w prowadnicę z regulowanym dystansem od krawędzi, ułatwiającą prowadzenie go w linii prostej, a także przesuwanie zszywacza w obie strony. Prócz opcji automatycznej istnieje także możliwość
wykonania pojedynczego strzału, który wyzwalany jest osobnym spustem.
Slider4C-Z50-cut
Bez prądu
Zaawansowana technologia, a jednocześnie prostota urządzenia wyeliminowała konieczność podłączania narzędzia do prądu, co docenią dekarze czy pracownicy wykonujący połączenia na placu budowy. Potrzebne jest tylko podłączenie do przewodu pneumatycznego, tak jak w przypadku standardowych narzędzi pneumatycznych.
Wystrzał kontrolowany
W nowej konstrukcji zastosowano również rozwiązania podnoszące komfort i bezpieczeństwo pracy.
W celu ograniczenia ryzyka wypadków urządzenie SLIDER-4C posiada zabezpieczenie przed przypadkowym wystrzałem i jest gotowe do pracy dopiero po kontakcie z podłożem, w które będziemy wbijać zszywki.
Automatyczny zszywacz waży około 9 kg i potrzebuje około 1,7 litra na każdy strzał przy ciśnieniu roboczym od 5?8 barów. Obecnie dostępne są modele wykorzystujące zszywki od 16 do 50 mm długości, typ Z (grzbiet 11,2 mm) lub typ LM (grzbiet 10,7 mm) ? zgodne z normą Eurokod 5.