Zgodnie z ideą efektywnego wykorzystywania surowców w fabryce STEICO zainstalowano kolejną linię produkcyjną – tym razem wykorzystującą recykling wysokiej jakości makulatury w celu produkcji ekologicznego materiału termoizolacyjnego oferowanego pod marką STEICOfloc. W marcu, przy udziale licznie zaproszonych gości, produkcję uroczyście uruchomił Udo Schramek – właściciel firmy wraz z burmistrzem Czarnkowa Franciszkiem Strugałą.
Niski współczynnik przewodzenia ciepła (0,039 W (m*K)) oraz innowacyjne technologie jego aplikacji w budynkach sprawiają, że STEICOfloc spełnia oczekiwania dynamicznie rozwijającego się rynku budownictwa ekologicznego i energooszczędnego.
STEICOfloc to materiał termoizolacyjny wykonany z luźnych włókien celulozowych, pozyskanych z recyklingu wysokiej jakości makulatury.
– Na uruchomionej dzisiaj linii możemy przetworzyć miesięcznie około 1000 ton makulatury gazetowej w wartościowy produkt budowlany – mówi Karol Trawka, kierownik Działu Badań, Rozwoju i Technologii STEICO.
– Podobnie jak płyty izolacyjne z włókien drzewnych, także STEICOfloc jest materiałem otwartym dyfuzyjnie, dającym trwałą ochronę konstrukcji budynku przed wilgocią, a także zapewniającym komfort termiczny zarówno latem, jak i zimą – dodaje Martin Mayr, manager produktu w firmie STEICO.
Nowa linia produkcyjna, która została uruchomiona 23 marca, to nowe miejsca pracy w Czarnkowie, jeszcze wyższe podatki do budżetu gminy i potwierdzenie, że STEICO SE, spółka notowana na niemieckiej giełdzie, konsekwentnie realizuje planowany rozwój w Polsce, otwierając kolejne zakłady, linie produkcyjne i poszerzając asortyment produkcji.
– Jako mieszkańcy Czarnkowa jesteśmy dumni z tego zakładu, bowiem przynosi on miastu wiele korzyści – mówił podczas uroczystego otwarcia zakładu Franciszek Strugała, burmistrz Czarnkowa. – Tu są miejsca pracy, tu są podatki, które wpływają do miasta i tu wreszcie jest produkcja zgodna z regułami ochrony środowiska. To, co dzisiaj widzimy – produkcja materiału izolacyjnego dla budownictwa – podwójnie służy ochronie środowiska nie tylko dzięki ekologicznej produkcji i recyklingowi, ale także poprzez ograniczanie zużycia energii w naszych domach. Serdecznie winszuję przedsięwzięcia.
Uruchomiona w marcu linia produkcyjna STEICOfloc (o wydajności produkcji 35 ton dziennie) jest w pełni zautomatyzowana, a jej obsługa ogranicza się do kontroli wskaźników czy komputerowego wprowadzania parametrów pracy.
W uroczystym otwarciu linii uczestniczyli nie tylko członkowie zarządu, kadra kierownicza i technolodzy, ale także przedstawiciele władz samorządowych i liczni goście z kraju i zagranicy, głównie przedstawiciele firm budowlanych, które z powodzeniem rozwijają się na dynamicznym rynku budownictwa pasywnego oraz usług termomodernizacji istniejących budynków, które dzięki STEICOfloc mogą spełniać rygorystyczne wymogi energooszczędności.
– Chciałbym serdecznie podziękować załodze, która kolejny raz udowodniła swoje wysokie kompetencje, wdrażając nową linię produkcyjną – mówił Udo Schramek.
To kolejna w ciągu ostatnich lat inwestycja firmy STEICO w Polsce. Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie następnej linii produkcyjnej STEICO LVL w zakładzie w Czarnej Wodzie, a także linii płyt izolacyjnych w technologii suchej w Czarnkowie.
– Obserwując dynamikę rynku budowlanego wciąż pracujemy nad nowymi produktami, czego efektem jest m.in. STEICOfloc, produkt wykonany z włókien celulozowych jako uzupełnienie oferty STEICOzell, izolacji z luźnych włókien drzewnych. Poprzez dywersyfikację produkcji nie tylko dajemy wybór klientowi, ale też stymulujemy rozwój i innowacyjność rynku budownictwa energooszczędnego – dodaje Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO CEE odpowiedzialnej za dystrybucję produktów.