Strategia dywersyfikacji wymaga wszechstronnych maszyn

Podziw dla zewnętrznego piękna, dekorów czy usłojenia wyrobów wykonanych z drewna litego jest obecnie bardzo silnym trendem rynkowym. Producentów – tak jak firmę ICF Wood – fascynuje i inspiruje do działania także różnorodność tego ekologicznego surowca, zaskakujące możliwości obróbki mechanicznej i termicznej oraz to, że każde drewno można efektywnie wykorzystać niemal do ostatniego kawałka. Pomagają w tym m.in. nowoczesne maszyny dostarczone przez firmę TEKNIKA.

Naturalne drewno, oprócz niewątpliwego piękna, ma też swoje wady. Nowoczesna wiedza w zakresie jego obróbki mechanicznej i termicznej pozwala je jednak wyeliminować, uzyskując cenny materiał do dalszego wyrobu mebli, schodów czy drzwi, taki jak płyta klejona, główny produkt rodzinnego zakładu ICF WoodD, funkcjonującego od 1991 roku w Czudcu. W ostatnich latach firma dokonała wielu inwestycji, w tym zakupu nowoczesnych maszyn, które pozwoliły uzyskać istotną przewagę konkurencyjną na rynku. Ale źródłem sukcesu są nie tylko maszyny, ale przede wszystkim umiejętne ich wykorzystanie.

 

7 gatunków drewna

W firmie ICF Wood produkcja zaczyna się od przetarcia drewna okrągłego – około 3500 m3 miesięcznie.

– Do produkcji wykorzystujemy siedem gatunków drewna najwyższej jakości: dębu, buka, jesionu, jawora, czereśni, akacji i orzecha – mówi Ewa Wójcik, pracownik działu handlowego ICF Wood.

Mechaniczne przetarcie drewna pozwala uzyskać wysokiej jakości tarcicę, ale po przejściu pił zawsze pozostaje odpad, który stanowi nawet 40%. Firma ICF Wood nie jest jednak zwykłym tartakiem.

– Efektywne wykorzystanie drewna to dla nas wyzwanie nie tylko z punktu widzenia ekologii czy ekonomii, ale też pasji. Każdy kawałek drewna jest inny, ma inne właściwości, rozbudza wyobraźnię, a dzięki nowoczesnym numerycznym maszynom możemy z niego „wyczarować” kolejny wyrób – mówi Ewa Wójcik.

 

Płyty klejone

Nawet jeśli drewno posiada wady typu sęki, osłabiające jego wytrzymałość, to dzięki wydajnej maszynie optymalizującej firmy Salvador, są one usuwane. Lamele są łączone w płyty klejone zarówno czołowo jak i na mikrowczepy.

– Uzyskujemy płyty z różnych gatunków drewna i o różnych konstrukcjach – wymienia Ewa Wójcik. – Mogą to być płyty klasy Premium, gdzie lamele bukowe czy dębowe o długości nawet kilku metrów klejone są tylko po szerokości, a gotowy produkt może mieć grubość do 45 mm. Z mniejszych lameli produkujemy płyty łączone po długości i szerokości, w tym łączone na mikrowczepy – dodaje.

Płyta klejona, dzięki wyeliminowaniu wad w procesie optymalizacji tarcicy i klejeniu ze sobą „zdrowych” lameli, jest produktem bardzo wytrzymałym, a do tego nadal pozostaje naturalnym drewnem, a nie jego imitacją. W dalszym przerobie można ją wykorzystać do produkcji wielu wysokiej jakości wyrobów – od frontów, blatów, podłóg, po efektowne, rzeźbione elementy stolarskie.

Wycinaniem wad i optymalizacją tarcicy zajmuje się pilarka Supercut 500, która tnie materiał z prędkością kilku setnych sekund.
Wycinaniem wad i optymalizacją tarcicy zajmuje się pilarka Supercut 500, która tnie materiał z prędkością kilku setnych sekund.

 

5 osi do zadań specjalnych

ICF Wood w swojej strategii postawiła na dywersyfikację produkcji. Choć produkcja płyt klejonych stała się znakiem rozpoznawczym marki, to firma nie chce skupiać się tylko na tym typie produkcji. Z drewna powstają więc także drzwi, schody oraz komponenty: trepy, poręcze, balustrady, wangi i tralki.

– Dzięki zakupowi nowoczesnych centrów obróbczych sterowanych numerycznie nasz park maszynowy jest bardzo wszechstronny i staramy się to jak najlepiej wykorzystać. Dzięki takiemu zapleczu możemy ciągle rozszerzać swoją ofertę wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów – mówi Ewa Wójcik.

W zakładzie ICF Wood pracują trzy sterowane numerycznie centra obróbcze Rover z obróbką trzy- i pięcioosiową.
W zakładzie ICF Wood pracują trzy sterowane numerycznie centra obróbcze Rover z obróbką trzy- i pięcioosiową.

W hali dalszej obróbki stoją m.in. trzy nowoczesne centra obróbcze Rover marki Biesse (trzy- i pięcioosiowe), które – podobnie jak inne maszyny, w tym optymalizerkę Salvador, suszarnię Nardi, szlifierkę i linię do olejowania podłóg Costa oraz automatyczną linię do pakowania – dostarczyła firma TEKNIKA. Współpraca z tym dostawcą nowoczesnych włoskich technologii trwa z sukcesem od wielu lat, a kompleksowa obsługa projektowa, szkoleniowa i serwisowa pozwala firmie ICF Wood szybko wdrażać kolejne pomysły produkcyjne.

– Dzięki precyzyjnym centrom obróbczym od firmy TEKNIKA, które automatycznie się przezbrajają, sięgając po odpowiednio dobrane frezy, jesteśmy doskonale przygotowani, aby spełnić wszystkie, nawet najbardziej oryginalne życzenia, i zrealizować każdą wizję naszych klientów przedstawiając im jeszcze na etapie ofertowania realistyczne wizualizacje 3D z profesjonalnego oprogramowania – mówi Ewa Wójcik.

Diamentowe frezy osadzone na wieloosiowej głowicy centrów obróbczych Rover doskonale radzą sobie z wymagającymi gatunkami drewna liściastego, które są przerabiane w firmie ICF Wood . Maszyna dokonuje optymalnego rozkroju płyty klejonej, wykorzystując do tego wydajną technologię nestingu, następnie jest w stanie wykonywać najbardziej skomplikowane nawiercenia czy frezowania a nawet rzeźbienia – wszystko zgodnie z cyfrowym projektem, niezależnie czy jest to zlecenie z działu nowoczesnych produktów firmy, czy też ogromnego wyzwania, jakim jest odwzorowanie elementów zabytkowych rezydencji.

Wśród wielu wdrożonych przez firmę TEKNIKA projektów jest także linia do pakowania płyt klejonych, w tym ciężkich i długich blatów. Konieczne było więc zastosowanie efektywnych systemów przenośników podciśnieniowych, które gwarantują bezpieczeństwo logistyki i brak uszkodzeń cennego wyrobu.
Wśród wielu wdrożonych przez firmę TEKNIKA projektów jest także linia do pakowania płyt klejonych, w tym ciężkich i długich blatów. Konieczne było więc zastosowanie efektywnych systemów przenośników podciśnieniowych, które gwarantują bezpieczeństwo logistyki i brak uszkodzeń cennego wyrobu.

 

Na miarę pałacowych rezydencji

– Specjalizujemy się w odwzorowywaniu podłóg pałacowych przywracając wnętrzom lata ich świetności – mówi Ewa Wójcik.- Nasze podłogi są często wykonane z kilku różnych gatunków drewna i połączone w jedną spójną całość dodają nie tylko blasku, ale przywracają ducha dawnych czasów.

Z połączenia tych doświadczeń i pasji inspirowanej drewnem powstał specjalny dział w zakładzie produkcyjnym ICF Wood jakim jest ICF ArtWood.

– Specjalizujemy się w produkcji różnego rodzaju detali z drewna litego, odwzorowujemy rzeźby, ornamenty, listwy, pochwyty, poręcze i fronty meblowe, a także gotowe meble. Na specjalne zamówienie jesteśmy w stanie wykonać unikalne detale będące prawdziwymi dziełami sztuki – mówi Ewa Wójcik.

Firma ma na swym koncie liczne realizacje w zabytkowych rezydencjach pałacowych, m.in. na terenie Łodzi (Pałac Izraela Poznańskiego) i w wielu prywatnych rezydencjach w Polsce, nie tylko będących obiektami zabytkowymi, ale również współczesnymi, utrzymanymi w dawnych stylach.

Tak szeroka i zindywidualizowana oferta produkcyjna musi być efektem odpowiedniego planowania produkcji i nastawienia na optymalne wykorzystanie surowców. Gdy po obróbce pozostaną jeszcze odpady, także one znajdą zastosowanie w produkcji – firma ICF Wood uruchomiła bowiem produkcję brykietu. Miesięcznie na imponującej wielkości magazyn firmowy (o powierzchni 60 tys. m2) trafia 2500 ton kostek brykietowych RUF, które w sezonie sprzedawane są na dynamicznie rosnącym rynku energii odnawialnej. W tej dziedzinie firma planuje dalszy rozwój. Celem jest osiągnięcie pełnej automatyzacji produkcji, aby sprostać szybkiemu tempu rozwoju firmy oraz stale rosnącym oczekiwaniom polskich i zagranicznych partnerów handlowych. Obecnie w trakcie montażu jest nowa linia do produkcji drewna kominkowego.