0 0

RECENZJA | Ryszard Guzenda, Wiesław Olek, Łukasz Czajkowski, Technika cieplna w drzewnictwie. Przykłady i zadania, wyd. I, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań 2015, ISBN 978-83-7160-811-7.

TC1

Jest to pierwsze wydanie książki, ale w rzeczywistości stanowi ona kontynuację podręcznika „Technika cieplna w zadaniach” oraz skryptu „Zbiór zadań z techniki cieplnej. Materiały do ćwiczeń”, który został opublikowany już w 1992 roku i doczekał się aż ośmiu wydań. Na bazie wieloletnich doświadczeń autorów oraz zmian w programach studiów podyktowanych wprowadzeniem Krajowych Ram Kwalifikacji powstał podręcznik w nowej odsłonie i jakości dydaktycznej, pomocny w przyswajaniu trudnych zagadnień
z zakresu termodynamiki przez studentów na kierunku technologii drewna i pokrewnych. Opracowanie, podzielone na 20 rozdziałów, liczy 250 stron (miękka okładka, format B5). Atutem opracowania jest jego przystępna i czytelna forma oraz powtarzalny układ. Każdy rozdział zaczyna się od pełnego wykazu użytych oznaczeń. Następnie przedstawionych jest kilka umiejętnie dobranych przykładów (rozwiązanych krok po kroku zadań opatrzonych szerokim komentarzem). Część zagadnień wsparta jest ilustracjami w postaci rysunków, schematów i wykresów. Ponadto poszczególne rozdziały zawierają dość obszerne zestawy zadań do samodzielnego rozwiązania z podaniem końcowego wyniku, pozwalającego na weryfikację poprawności obliczeń. Wśród prezentowanych zagadnień (rozdziałów) w podręczniku odnajdziemy między innymi takie jak: bilans cieplny, mieszaniny i przemiany gazów, sprężarki tłokowe, para wodna, kotły, siłownie parowe, ustalona wymiana ciepła przez przegrody płaskie i cylindryczne, współczynnik przenikania ciepła, nieustalona wymiana ciepła, powietrze wilgotne – właściwości oraz przemiany i mieszanie, chłodnictwo i spalanie. Ważnym elementem książki są zawarte na końcu załączniki. Pierwszy z nich obejmuje zestawienia tabelaryczne (27 tabel), a drugi (objętościowo skromniejszy) wykresy, które są wykorzystywane (powoływane) przy rozwiązywaniu poszczególnych zadań.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post W tym sęk jak mierzyć sęk?
Next post Drewno a dźwięk gitary akustycznej