Stora Enso dostarcza drewno do jednego z największych nordyckich projektów z branży konstrukcji drewnianych

Stora Enso otrzymała zlecenie dostaw wyrobów z drewna masywnego do projektu budynku mieszkalnego w gminie Växjö na południu Szwecji. Całkowita ilość drewna klejonego krzyżowo (CLT), jaka zostanie dostarczona do projektu Trummens Strand wynosi 6300 m3, czyniąc go aktualnie największym projektem budownictwa drewnianego w krajach Nordyckich.

Projekt obejmuje m.in. 150 ekskluzywnych apartamentów i przedszkole, które zostaną zbudowane przez wykonawcę GBJ Bygg. Najwyższe budynki mieszkalne będą mieć 8 pięter.

Norweska firma Woodcon jest odpowiedzialna za koordynowanie działań w zakresie dostaw materiałów i projekt poprzez swój szwedzki oddział Woodconstruction Sweden. Prace nad Trummens Strand niedawno się rozpoczęły i szacuje się, że projekt będzie gotowy na przełomie 2018/2019 roku.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zostaliśmy wybrani jako dostawca materiału do tego jakże wszechstronnego i ekskluzywnego projektu mieszkalnego.Szwecja jest obecnie nastawiona na budownictwo zrównoważone, co powoduje wzrost zainteresowania drewnem jako materiałem konstrukcyjnym. Jest ono jedynym w pełni odnawialnym materiałem budowlanym, więc z punktu widzenia środowiska nie ma lepszej alternatywy”, mówi Mikael Lindberg, Dyrektor Sprzedaży w Skandynawii z Oddziału Wyrobów Drzewnych firmy Stora Enso.

„W obliczu obecnych wyzwań klimatycznych chcemy skupić się na budownictwie w możliwie najbardziej przyjazny dla środowiska sposób. Budowanie z drewna jest właściwym rozwiązaniem, ze względu na jego ogromny pozytywny wpływ na klimat” – mówi Staffan Dahlström, prezes GBJ Bygg.

„Najważniejszą rzeczą dla mnie, jako architekta jest poczucie, że jest to budynek z drewna. Powinno się czuć, że jest to drewno i zapach drewna, a kiedy oprzesz się o ścianę z drewna masywnego, będziesz w stanie poczuć tę jakość” stwierdza architekt Stefan Johansson z FOJAB Archtects.

„Trummens Strand jest jednym z kilku ekscytujących projektów domów drewnianych w gminie Växjö” – mówi Anna Tenje, Przewodnicząca Rady Gminy w Växjö. „W Växjö rozwinęliśmy pewną strategię dotyczącą budownictwa drewnianego, by pobudzić wzrost wykorzystania drewna. Celem jest, by w roku 2020 przynajmniej 50% nowych konstrukcji w gminie bazowało na konstrukcji z drewna. Jesteśmy na dobrej drodze – 2016 rok już zakończył się zachwycającym wynikiem 67%”.

Fot.:Stora Enso