0 0

Główny trzon linii stanowią maszyny Cefla oraz Costa. Za projekt i wdrożenie, w tym pełną automatyzację procesów logistycznych na ciągu lakierowania skrzydeł drzwiowych odpowiadali specjaliści z firmy TEKNIKA. W Stolbud Włoszczowa – jednego z liderów stolarki otworowej w Polsce – włoskie technologie czuwają nad doskonałym efektem końcowym oraz idealnie gładką i trwałą powierzchnią skrzydeł drzwiowych.

Wyrazista kolorystyka i minimalistyczne wzornictwo wymagają szczególnej dbałości o jakość. Osiągnięcie idealnej bieli i jednocześnie przekazanie klientowi gwarancji, że kolor zachowa swój odcień podczas długich lat intensywnego otwierania i zamykania drzwi – to podstawa przewagi konkurencyjnej. Uzyskanie trwałej powłoki lakierniczej i do tego spełnienie wymagań unijnych odnośnie stosowanych we wnętrzach lakierów – to kolejne wielkie wyzwanie zarówno dla producenta drzwi jak i dostawcy technologii.

W przypadku współpracy Stolbud Włoszczowa oraz specjalistów z firmy TEKNIKA, zdobywających od ponad 19 lat doświadczenie w największych zakładach produkcji mebli czy stolarki w Polsce ,udało się osiągnąć zamierzony efekt. Z linii produkcyjnej w miejscowości Włoszczowa schodzą skrzydła drzwiowe lakierowane w technologii 3D ekologicznymi farbami wodnymi utwardzanymi promieniami UV. Wszystko odbywa się w pełni automatycznie – od załadunku, do odbioru gotowego produktu.

Precyzyjna logistyka

– W procesie lakierowania kwestie logistyki są kluczowe, ponieważ między poszczególnymi operacjami trzeba przenieść dość duży i ciężki element (skrzydło o długości nawet 2,2 metrów i szerokości do 120 cm) zachowując przy tym ostrożność. W przypadku pracy ludzkiej często dochodzi wówczas do uszkodzeń powłoki, krawędzi czy nawet upadku wyrobu, dlatego nieporównywalnie zwiększa się bezpieczeństwo i jakość wprowadzając zaawansowane systemy automatyzacji transportu – mówi Grzegorz Chylak, dyrektor sprzedaży TEKNIKA S.A.

Pomiędzy maszynami – od urządzenia czyszczącego SmartClean marki Sorbini, przez szlifierki Costa S i automat lakierniczy Easy po piec suszący VN 2000 – formatki przenoszone są transporterami i systemami podnośników ciśnieniowych. W linii pracującej w Stolbud Włoszczowa zastosowano również przenośnik wiatrakowy obracający ogromne skrzydła z wyjątkową lekkością.

Pierwszym wyzwaniem, jakiego musieli podjąć się projektanci linii było to, że do lakierowania kierowane są formatki skrzydeł z nawierconymi otworami i gniazdami. Podczas procesu aplikacji powłoka musi być naniesiona z tą samą dokładnością zarówno na szeroką płaszczyznę drzwi, jak i wąskie, frezowane krawędzie. Zdecydowano więc na zastosowanie tu technologii natrysku, instalując dwuramienny automat lakierniczy Easy, sprawdzony od lat w wielu zakładach, ale wciąż udoskonalany przez włoskich specjalistów z CEFLA. Jego wyjątkowa precyzja, bazująca na czujnikach optycznych rozpoznających elementy i dokładnym dopasowaniu natrysku, gwarantuje nie tylko uzyskanie idealnej powłoki, ale także oszczędność lakieru. Easy wyróżnia się również systemem kontroli przepływu powierza. Dla producenta drzwi liczy się również fakt, że Easy, gwarantując precyzję znaną w produkcji małych frontów meblowych, jest w stanie uszlachetniać powierzchnię także bardzo dużych formatek drzwiowych.

Szlifowanie w szerokim formacie

Do procesów szlifowania, w tym szlifowania międzyoperacyjnego, w linii Stolbud Włoszczowa zastosowano szlifierki szerokotaśmowe Costa z serii S, doceniane także w produkcji podłóg drewnianych czy frontów meblowych. Operator na dużym, kolorowym wyświetlaczu steruje wszystkimi parametrami obróbki, może także uprościć operacje korzystając z zapamiętanych w systemie standardowych programów produkcyjnych.

 Suszenie promieniami UV

Piec suszący VN 2000 5600 to najbardziej zaawansowane urządzenie do duszenia elementów pokrytych lakierami wodnymi i rozpuszczalnikowymi, wymagających długiego czasu utwardzania. Jego pionowa konstrukcja zapewnia oszczędność miejsca w hali produkcyjnej. Odparowywanie, suszenie i chłodzenie – wszystkie te procesy realizowane są przy pomocy czystego powierza gwarantującego najwyższą jakość uzyskanej powłoki. Odpowiedzialne są za to zaawansowane filtry powietrza z recyrkulacją, gwarantujące jednocześnie minimalne zużycie energii. Procesy logistyczne usprawniają tu drzwi przesuwne wahadłowe.

– W piecu nie mamy żadnych przenośników łańcuchowych, jedynie bardzo delikatne dla formatek przenośniki taśmowe pracujące w ruchu jednostajnym – mówi Grzegorz Chylak. – Mamy tu także opatentowany system centrujący taśmę, zmniejszający ruch poprzeczny pasa i jednocześnie zwiększając jego odporność na działanie czynników termicznych i mechanicznych.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Nowość z 6 funkcjami – Wolfcraft MASTER cut 2500
Next post Stora Enso dostarcza drewno do jednego z największych nordyckich projektów z branży konstrukcji drewnianych