0 0

Istnieje kilka podstawowych zasad mających na celu zachowanie odpowiedniej lepkości w procesie tworzenia formatki. Efekt końcowy zależy od temperatury otoczenia
i wilgotności arkusza łuszczki. Poniżej zamieszczone są instrukcje dotyczące ustawienia odpowiedniej temperatury dla taśm i nici klejowych Lemtapes.
Zbyt wysoka temperatura daje zbyt wysoką miękkość taśmy przy kontakcie z drewnem, co powoduje brak czepliwości. Taśma powinna być rozgrzewana jedynie do momentu, aż osiągnie temperaturę zmiękczania (110?120°C), a następnie niezwłocznie ochłodzona przez wałki chłodnicze.Taśma tworzy silne wiązania, jedynie gdy jest schłodzona. Szybkie i właściwe chłodzenie zapewnia także lepsze przyleganie taśmy do arkuszy łuszczki, ponieważ nie jest ona miękka i nici nie będą się oddzielać.
Wartość temperatury potrzebnej w dyszy grzewczej jest zależna od właściwości dyszy, czystości, długości i prędkości composera. Musi być ona ustawiana indywidualnie pod każdą dyszę. Używane są temperatury od 120 do 150°C i efekt jest poprawny. Doradzamy używanie tak niskiej temperatury, jak to możliwe.
Odpowiednia temperatura musi być ustawiana pod konkretną dyszę. Zaleca się sprawdzenie stanu composera, dyszy grzewczej i rolek chłodzących i ustawienie temperatury z zakresu 120?125°C, a następnie sprawdzenie efektu. Jeżeli temperatura jest zbyt niska, taśma nie będzie prawidłowo przylegać i będzie wyglądała podobnie do stanu przed rozgrzaniem. Temperaturę należy zwiększać stopniowo do momentu, aż łączenie jest dobre (brązowe z widoczną strukturą). Taśma powinna wyrywać włókna drzewne z łuszczki (fot.1).

Zauważono, że pierwszym krokiem przy problemach z łączeniem, który podejmują operatorzy maszyn, jest zwiększenie temperatury, co w większości przypadków jest błędnym działaniem. Zazwyczaj wina leży po stronie rolek chłodzących. Jedynym przypadkiem, gdy potrzebna jest wyższa temperatura (jeżeli nicie klejowe lub taśma pozostają te same) jest znaczne zabrudzenie dyszy grzewczej, przez co nie przekazuje ona wystarczającej ilości ciepła. W tym przypadku należy ją oczyścić, a nie zwiększać temperaturę.
Optymalny wygląd taśmy/nici klejowej jest następujący: taśma jest przymocowana, ale niezbyt płynna, struktura powierzchni, małe rowki i grzbiety są widoczne (fot.2). Kolor taśmy jest brązowy; jeśli widoczne jest białe włókno, oznacza to, że taśma została wystawiona na działanie zbyt wysokiej temperatury (fot.3).

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Olej lniany – przeżytek czy przyszłość ochrony drewna?
Next post DREMA. Integracja branży w Poznaniu