AirForce czy laser? Wtapianie obrzeża w płytę

Po latach dominacji obrzeży papierowych w meblach, producenci mebli muszą zdecydowanie wyróżnić się jakością i estetyką oferowanych mebli. Taką możliwość daje im nowa technologia okleinowania wąskich płaszczyzn przy pomocy lasera lub też innowacyjny system AirForce opatentowany przez Biesse. Obie opcje w fabryce Calitan Furniture Factory wdrożyła w ubiegłym roku firma TEKNIKA.

Calitan Furniture Factory Sp. z o.o. od ponad 30 lat produkuje funkcjonale meble skrzyniowe. Już niewielu pamięta, że kępiński zakład Jana Jagienika – noszący wówczas nazwę Meblex – w latach 90. zajmował się wyposażaniem polskich palcówek Ambasad i Konsulatów za granicami kraju.

 

Obecnie firma Calitan (pod taką nazwą funkcjonuje od 2003 roku) nadal rozwija strategię sprzedaży w oparciu o rynki zagraniczne, aż w 90% kierując swoją produkcję na eksport. Niemcy, Francuzi czy Hiszpanie nie chcą po prostu tanich polskich mebli, lecz oczekują wysokiej jakości, ciekawego designu i estetyki wykończenia, a do tego dość krótkich czasów dostaw. Dlatego firma Calitan Furniture Factory zdecydowała się na przełomową inwestycję, która zdecydowanie zwiększyła jej konkurencyjność na rynku. Zakład produkcyjny w Łęce Opatowskiej został wyposażony w innowacyjną linię produkcyjną, całkowicie automatyzującą nie tylko rozkrój i formatowanie płyt, ale także uszlachetnianie wąskich płaszczyzn przy użyciu różnych technologii i typów obrzeży.

Automatyczny rozkrój płyt

Linia formatowania płyt Biesse umożliwia cięcie wzdłużne i poprzeczne przy użyciu pił głównych oraz podcinaczy. W ramach automatyzacji procesów logistycznych wyposażono ją w podnoszony stół załadowczy i zewnętrzny stół obrotowy. Linia ta ma nielimitowaną liczbę programów cięcia, co jest szczególnie ważne w firmie, która prócz produktów seryjnych realizuje również krótkie serie. Linia umożliwia cięcie pakietowe płyt o wymiarach nawet 2070×5600 mm, pozwalając na jednoczesny rozkrój nawet 10 płyt. Linia formatowania wyposażona jest także w transporter odpadów, gilotynę do odpadów oraz automatyczny systemu rozładunku i segregacji elementów.

 

Formatyzowanie obrzeży

Zanim obrzeża zostaną oklejone, najpierw są formatyzowane na sterowanej numerycznie maszynie z automatycznym załadunkiem bazującym na ssawkach podciśnieniowych. Następnie na okleiniarce dwustronnej obrzeżami typu ABS mogą być okleinowane elementy płytowe (także płyty komórkowe) o grubości od 15 do 60 mm i maksymalnych wymiarach nawet 1000×3200 mm. W dalszym etapie, w sposób automatyczny, oklejone elementy są obracane i dwustronnie oklejane na pozostałych bokach. Po tym procesie następuje automatyczny rozładunek, również na stacji wyposażonej w system podciśnieniowy. Skąd maszyna wie, jak oklejać, jakim kolorem czy grubością obrzeża? Wszystkie te dane zawarte są w kodzie kreskowym automatycznie sczytywanym ze zlecenia produkcyjnego.

 

AirForce – okleinowanie bez nakładania kleju

Okleiniarka dwustronna dostępna na linii umożliwia również wykorzystanie technologii AirForce.

Dzięki nowej inwestycji wdrożyliśmy również do produkcji meble z płyty komórkowej w połysku z wykorzystaniem technologii wprasowywania obrzeża w jej powierzchnię – mówi Mariusz Zając z firmy Calitan.

Na czym polega technologia AirForce System? Najprościej mówiąc, jest to okleinowanie podwójnym tworzywem, którego jedna warstwa jest „roztapiana” przy użyciu gorącego powietrza, analogicznie jak czyni to laser w okleiniarkach laserowych. Różnica jest taka, że technologia AirForce jest jeszcze bardziej ekonomiczna i ma dłuższą żywotność od laserów. Cechy wspólne natomiast to doskonała trwałość połączenia obrzeża, które jest trwale wtopione w płytę wiórową czy MDF, wysoka odporność na wilgoć i – co najważniejsze – całkowicie niewidoczna warstwa spoiwa pomiędzy obrzeżem a płytą, dająca doskonałe wrażenia estetyczne, szczególnie przy okleinowaniu płyt z wysokim połyskiem. Biesse daje więc użytkownikom wybór w zakresie nowoczesnych technologii okleinowania, oferując zarówno tradycyjne nakładanie klejów pod obrzeża, jak i nowatorskie technologie typu okleinowanie laserowe czy AirForce System.

W firmie Calitan zastosowano okleiniarki umożliwiające wykorzystanie obu tych technologii: okleinowania AirForce System na linii oraz gniazda jednostronnego okleinowania laserem na osobnej stacji roboczej Biesse Stream B1, gdzie okleinowane są głównie półki meblowe. W technologii laserowej wewnętrzna, funkcjonalna część obrzeża pod wpływem działania lasera rozgrzewa się do temperatury ok. 400 stopni Celsjusza i uplastycznia się, umożliwiając wykonanie trwałego połączenia z krawędzią płyty.

Zalety obu rozwiązań to możliwość intensywnej pracy trzyzmianowej.

Każda okleiniarka Biesse z systemem AirForce jest przygotowana do pracy trzyzmianowej – czyli ciągłej – mówi Marcin Motecha, doradca techniczny w firmie TEKNIKA. – Jedną z innowacji, która pozwala na pracę, jest system cofania obrzeża pomiędzy etapem rozgrzania a etapem dociśnięcia obrzeża do krawędzi płyty.

Wdrożone w fabryce Calitan rozwiązania technologiczne zostały uznane za innowacyjne i dotowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wdrożone rozwiązania, w tym produkcja mebli z płyty komórkowej w wysokim połysku, pozwoliły firmie na wprowadzenie na rynek linii nowych produktów oraz uzyskanie jakości i wydajności niespotykanej wśród podobnych, konkurencyjnych fabryk. Zakład w Łęce Opatowskiej zatrudnia obecnie 380 osób, a produkcja odbywa się w systemie trzyzmianowym w halach o łącznej powierzchni 18 000 m2.