0 0

Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych powiększanie powierzchni leśnej i stosowanie produktów drzewnych o długim okresie użytkowania to obecnie najbardziej skuteczne sposoby wychwytywania dwutlenku węgla.

Według raportu przedstawionego podczas Wspólnej Sesji Komitetu Lasów i Przemysłu Drzewnego Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ oraz Europejskiej Komisji ds. Leśnictwa FAO „Las2017” rynki produktów drzewnych są w dobrej kondycji, a przewidywany wzrost będzie trwał również w przyszłym roku, mimo że bariery w handlu transgranicznym stanowią stałą obawę dla sektora produktów leśnych. Podczas sesji eksperci przedstawili aktualne trendy w sektorze produktów drzewnych. W dyskusji położono nacisk na znaczenie lasów i produktów z drewna dla łagodzenia zmian klimatycznych.

Rynki drzewne są w dobrej kondycji, a wzrost gospodarczy będzie trwał
w przyszłym roku.

Budownictwo drewniane posiada duży potencjał w zakresie magazynowania węgla, a także przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla przez cały okres użytkowania takich konstrukcji. Iain MacDonald, specjalista w zakresie wysokich konstrukcji z drewna, podkreślił, że drewno ma znaczącą przewagę nad betonem i stalą:
– Aby wyprodukować tonę betonu, trzeba zużyć pięć razy więcej energii w porównaniu do tony drewna. W przypadku tony stali dwadzieścia cztery razy więcej. Werner Kurz, specjalista w zakresie bilansowania emisji dwutlenku węgla, zaznaczył, że w skali globu ponoszone są znaczne nakłady na rozwój technologii wychwytywania i składowania węgla. Jednak obecnie zwiększanie powierzchni lasów oraz stosowanie produktów drzewnych o długim okresie użytkowania to najskuteczniejsze metody wychwytywania węgla.
– Skuteczne strategie ograniczania zmian klimatycznych obejmują zrównoważoną gospodarkę leśną oraz stosowanie produktów o długim okresie użytkowania do gromadzenia węgla i zastępowania materiałów o dużym śladzie węglowym – zaznaczył Kurz.
Obecni na sesji delegaci byli zgodni, że zrównoważona gospodarka leśna oraz używanie produktów drzewnych wytworzonych w sposób zrównoważony są korzystne dla przemysłu drzewnego. Dzięki nim przemysł ten może dobrze prosperować, przyczyniając się jednocześnie do zrównoważonej konsumpcji i produkcji.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post 24 tys. sztuk mebli tygodniowo
Next post Gatunki drewna: Jesion wyniosły