Doskonałe właściwości sprężyste sprawiły, że drewno jesionu było wykorzystywane na drzewce broni oraz trzonki narzędzi, a także elementy pojazdów. Współcześnie, jasne drewno jesionowe o wyrazistym rysunku przyrostów rocznych jest używane na fronty meblowe i elementy podłóg. Jest również poddawane modyfikacji termicznej, podczas której nabiera nietypowego dla tego gatunku głębokiego brązowego koloru.

Nazewnictwo
Drewno jesionu pod znormalizowaną nazwą handlową (PN-EN 13556:2005) ?jesion europejski? pozyskiwane jest z jednego gatunku drzewa jesionu wyniosłego (Fraxinus excelsior L.). Wprowadzone normowo określenie jest na tyle nowe, że jeszcze nie upowszechniło się w rzeczywistym nazewnictwie i w wielu krajach Europy nadal używa się skrótowego określenia ?jesion?, wyrażonego
w języku danej narodowości.

Pozyskanie
Naturalny zasięg jesionu wyniosłego jest stosunkowo rozległy, występuje prawie w całej Europie (z wyjątkiem północnej części Półwyspu Skandynawskiego i południowej Półwyspu Pirenejskiego), a także w Azji Zachodniej (Liban, Syria oraz Kaukaz i Zakaukazie). Jesion wyniosły, pospolity na całym obszarze Polski, jest jednocześnie istotnym gatunkiem lasotwórczym, szczególnie na żyznych i wilgotnych siedliskach, wchodząc w skład olsów i łęgów jesionowych oraz lasów dębowo-wiązowo-jesionowych.

Całość przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 4/2017

Previous post Rynki drzewne na konferencji „Las2017”
Next post Branża drzewna i meblarska nie boją się nowości