Branża drzewna i meblarska nie boją się nowości

– Branża meblarska i drzewna w Polsce jest w czołówce europejskiej, a nawet światowej, więc zapotrzebowanie na wysoce zaawansowane maszyny jest bardzo duże – podkreśla Marek Kot reprezentujący IMA Schelling Group, jednego z kilkuset wystawców targów DREMA. W ramach tegorocznych targów maszyn i technologii pokazano blisko 50 nowości rynkowych i przyznano 11 Złotych Medali MTP. Przez cztery dni trwania targów DREMA 2017 można było zapoznać się
z ofertą wszystkich liczących się firm oferujących komponenty i technologie dla branży drzewno-meblarskiej. Patronat nad targami objął „Przemysł Drzewny. Research&Development”.

W dniach 12-15 września 2017 roku powierzchnia Międzynarodowych Targów Poznańskich stała się miejscem, gdzie można było przyjrzeć się dorobkowi przemysłowemu. Rodzimi oraz zagraniczni liderzy zademonstrowali nowości technologiczne stosowane w branży leśno-drzewnej, meblarskiej i w sektorach współpracujących.
Zdaniem organizatorów tegoroczna edycja targów była bardzo udana – na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 23 600 m2 zaprezentowało się ponad 380 wystawców, a teren Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło łącznie 15 800 uczestników bloku targów DREMA FURNICA SOFAB. Razem z odbywającymi się w tym samym czasie Międzynarodowymi Targami Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA i Międzynarodowymi Targami Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB na ekspozycji swoją innowacyjną ofertę przedstawiło łącznie ponad 500 firm i marek z 25 krajów: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.
– Nasze stoisko jest o 200 m większe niż w roku ubiegłym. Wzrost widać na całych targach: jest więcej hal, więcej wystawców, stoiska są bogatsze, oceniamy te targi bardzo dobrze. Nowe kontakty, które zawarliśmy, jak i bieżące rozmowy z naszymi klientami są bardzo obiecujące – podsumowuje Damian Bizoń z Felder Group Polska.
– Branża potrzebuje nowoczesnych technologii i nowoczesnych maszyn. Staramy się jako polscy producenci sprostać tym wyzwaniom, wyzwaniom, które wyznacza również trend światowy. Na targach DREMA są liderzy światowi, jeśli chodzi o dostawców technologii, dostawców maszyn i narzędzi do obróbki drewna. I żeby sprostać konkurencji, my też musimy się rozwijać, musimy patrzeć w przyszłość, wdrażać
w naszych firmach najnowsze rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne – zaznacza Andrzej Półrolniczak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi Do Obróbki Drewna DROMA.

Roboty stają się pełnoprawnymi pracownikami zakładów drzewnych, szczególnie tam, gdzie wymagana jest bardzo dokładna, powtarzalna praca w trudnych warunkach (lakiernie, montownie).

Promocja drewna
Idea Pawilonu Promocji Drewna, zapoczątkowana podczas poprzednich targów, kontynuowana była także i w tym roku, ale w znacznie szerszym wymiarze. Celem była popularyzacja firm i instytucji działających w obszarze drzewnym i meblarskim. Goście obecni podczas targów DREMA mieli szansę na zapoznanie się
z działalnością m.in. branżowych stowarzyszeń zagranicznych (AHEC – American Hardwood Export Council, Malaysian Timber Council, Föreningen Svenskt Trätekniskt Forum, QWEB – Quebec Wood Export Bureau oraz Moelven z Norwegii), dzięki czemu tegoroczna edycja Pawilonu Promocji Drewna nabrała mocno międzynarodowego charakteru i pozwoliła zwiedzającym zdobyć wiedzę o rynkach zagranicznych oraz nawiązać perspektywiczne kontakty biznesowe. Ciekawostką były prezentacje sposobów walki ze smogiem i promocja czystego spalania biomasy pochodzenia leśnego, przedstawiane przez Komitet Antysmogowy.
– Firmy drzewne, które mają swoje siedziby w Polsce, mogą przerobić prawie dowolną ilość drewna. I to jest nasze największe wyzwanie – ciągłość dostaw, systematyczność, no i oczywiście cena – taki cel działania stawia przed Polską Izbą Gospodarczą Przemysłu Drzewnego Rafał Szefler – Dyrektor Marketingu.

W tym roku Forestor Communication obecny był na trzech stoiskach targowych, gdzie dystrybuowane były numery czasopisma „Przemysł Drzewny. Research&Development” oraz nowość rynkowa: „Forestor-Kariera”, bezpłatny periodyk z ogłoszeniami o pracę w przemyśle drzewnym i meblarskim.

Pomysł ponad wszystko
Oprócz bogatej oferty wystawienniczej, o sile Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA stanowiła idea spotkań, rozmów biznesowych
i wymiana doświadczeń. Towarzyszyły im liczne wydarzenia – 11 przestrzeni specjalnych,
w skład których wchodziły: pracujące fabryki akcji DREMA Dzieciom i Seniorom, Strefa Parkietu, Strefa Wiedzy, Strefa Designu, Strefa Rozmów B2B, Poligon Prezentacji Lakierniczych czy pokazy wózków widłowych oraz cięcia kłody. Nowością była przestrzeń „Design w Drewnie” zajmująca ok. 300 m2, przygotowana we współpracy z partnerami: Inkubator InfoTEC i marką Pla[y]wood, Kronospan Szczecinek wraz z Wydziałem Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, Handicraft, Jagram, Wiązary Burkietowicz i Polską Izbą Gospodarczą Przemysłu Drzewnego. Strefa Designu powstała z myślą, aby wspierać projektantów oraz ludzi z pasją, by pomóc im wypromować nietuzinkowe pomysły i rozwiązania. Podczas targów DREMA można było podziwiać kreatywne instalacje oraz wystawę ponad 50 nieoczywistych eksponatów ? mebli i przedmiotów codziennego użytku wykonanych z drewna. Przedsięwzięcie wywarło pozytywne wrażenie na zwiedzających i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Dystrybutorzy maszyn, kojarzeni często jako dostawcy przemysłowych linii technologicznych, podczas DREMY pokazali również maszyny stolarskie, kompaktowe i wielofunkcyjne, ale także wysoko wyspecjalizowane jak np. maszyny do produkcji krzeseł CAMMAM na stoisku TEKNIKA.

Dokładność pięcioosiowej obrabiarki CNC polskiej marki FANUM można było zobaczyć na przykładzie „motoryzacyjnym”.

Kolejna edycja targów DREMA odbędzie się w Poznaniu w dniach 11-14 września 2018 roku.