Pierwszy polski living lab powstanie w Warszawie

Na powierzchni ponad 300 tys. m2 powstanie największy w Europie living lab, czyli zespół żywych laboratoriów doświadczalnych. Kompleks Nowych Technologii zostanie wybudowany w stolicy Polski na terenach Politechniki Warszawskiej. Projekt został dofinansowany ze środków unijnych, a jego budowa właśnie ruszyła.

„Żyjące laboratoria”
Dwa lata potrzeba na to, aby teren sąsiadujący z Polem Mokotowskim zamienił się w tętniące życiem miasteczko nowych technologii, poligon doświadczalny dla studentów Politechniki Warszawskiej, mieszkańców, naukowców czy biznesmenów. Koncepcja living labów, czyli ?żyjących laboratoriów?, narodziła się w amerykańskim Massachusetts Institute of Technology pod skrzydłami prof. Williama Mitchella, który zauważył, że nowe technologie najlepiej mogą się rozwijać w środowisku najbardziej przypominającym rzeczywistość. Można je stworzyć i wdrożyć o wiele taniej i szybciej, ponieważ najlepszymi testerami stają się sami mieszkańcy. Na świecie istnieje już kilka tak zaawansowanych technologicznych miasteczek.

Co oferuje kampus?
Całkowicie nowoczesne rozwiązania, naszpikowane najnowszymi technologiami budynki mieszkalne, biura, sklepy, sale co-workingowe, strefy spotkań, infrastruktura (windy, parkingi), a także wszystko nierozerwalnie związane z życiem codziennym, pracą i rekreacją. Dopełnieniem living labów będą cleanroomy do prototypowej produkcji np. tzw. inteligentnych mebli czy ?aktywnych? urządzeń AGD. Pracę nad projektem prowadzi 62 naukowców z dziewięciu wydziałów Politechniki Warszawskiej, zespoły Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT,
a także ok. 100 ekspertów z działów R&D partnerskich firm technologicznych. Z infrastruktury kampusu skorzysta jednocześnie około 100 firm (realizujących blisko 70 projektów badawczo-rozwojowych). Co roku ma tu być komercjalizowanych ok. 10 wyników badań, zgłoszeń patentowych oraz wzorów przemysłowych.

Korzyści
Living lab ma pozwalać stymulować wzrost innowacyjnych projektów, zakładać nowe firmy i wdrażać rozwiązania, dzięki którym w Warszawie i na Mazowszu podwyższy się jakość życia mieszkańców. Dotychczasowe doświadczenie zgromadzone przez europejskie stolice, takie jak Barcelona, Berlin czy Kopenhaga pokazuje, że konsekwencja w realizowaniu projektów wpływa na potencjał rozwoju całych regionów.