Targi Domotex, największa wystawa pokryć podłogowych w Europie, dowiodły, że wciąż w podłogach drewnianych na czele klasyfikacji są dąb i jesion, pozostawiając w tyle modne przez lata drewno egzotyczne. W firmie Parkiety Jabłoński, jednego z liderów rynku, nowoczesną produkcję podłóg drewnianych wspiera TEKNIKA.
Parkiety czy podłogi warstwowe, a może panele laminowane? Konsumenci są coraz bardziej świadomi różnic w użytkowaniu różnego typu pokryć. Decydując się na zakup podłogi mają już doświadczenie stąpania po płytkach, podłodze szwedzkiej czy naturalnym drewnie i nie jest tak łatwo przekonać ich do zakupu „doskonałą imitacją wyglądu drewna” czy niską ceną. W Polsce istnieje rosnąca w siłę grupa konsumentów preferująca naturalne drewno w wyposażeniu wnętrz. W poszukiwaniu rzetelnych, polskich producentów tego typu podłóg warto zwrócić uwagę na stosowane przez firmę technologie, gwarantujące jakość i właściwe przygotowanie produktu.
– Dąb jest bardzo wymagającym surowcem; już na etapie zakupu kłód zwracamy ogromną uwagę na jego jakość, by nadawał się na produkcję fryz, a później desek podłogowych – zaznacza Piotr Jabłoński, z firmy Parkiety Jabłoński, która dysponuje własnym tartakiem, w którym przygotowuje kłody do dalszej produkcji. – Już na tym etapie spełniamy wymogi certyfikacji FSC, gwarantującej, że nasze produkty powstają z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Kluczowym etapem produkcji jest obróbka termiczna – prawidłowe wysuszenie drewna, aby nie powstały w nim niedopuszczalne mikropęknięcia, ani na etapie produkcji, ani też później podczas użytkowania podłogi. Dąb jest suszony powoli i w ściśle określonych warunkach termicznych.
– Oprócz dębu suszymy również jesion, a od kilku lat stosujemy nowatorskie rozwiązanie w postaci modyfikacji termicznie jesionu w tak zwane termodrewno – dodaje Piotr Jabłoński.
W procesie tym jesion jest w specjalnych komorach poddawany działaniu wysokiej temperatury, bez udziału tlenu, w wyniku czego usuwane są z drewna substancje będące pożywką dla grzybów, pleśni czy pasożytów. Dzięki temu drewno przestaje być dla nich atrakcyjne i – co za tym idzie – nie podlega procesom gnilnym i nie jest atakowane przez insekty. W wyniku modyfikacji termicznej powstaje materiał o cechach zbliżonych do cech wielu gatunków drewna tropikalnego. Pomimo modyfikacji, zachowuje on strukturę drewna i daje się obrabiać na standardowych strugarkach i frezarkach do drewna.
– Zarówno suszony dąb, jak i jesion oraz termojesion poddajemy czterostronnej obróbce, w tym frezowaniu, które pozwala uzyskać profil pióro-wpust, ułatwiający późniejszy montaż podłogi – wyjaśnia Piotr Jabłoński. – Jesteśmy w stanie także uzyskać minifazkę o kącie nachylenia 27 stopni i szerokości tylko około 0,8 mm, dzięki czemu nie zbiera się brud a kurz łatwo usunąć odkurzaczem.
Niegdyś to właśnie po tym etapie deska podłogowa była traktowana jako produkt gotowy do montażu, który następnie był cyklinowany i lakierowany w docelowym obiekcie. Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom, etap szlifowania i nakładania warstw lakieru odbywa się w profesjonalnej fabryce.
– Od wielu lat z powodzeniem stosujemy szlifierkę COSTA S7 zakupioną w firmie TEKNIKA, która doskonale przygotowuje powierzchnię twardego dębu czy jesionu pod nakładanie warstw lakieru – mówi Piotr Jabłoński.
Zanim w 2010 roku zapadła decyzja o zakupie włoskiej szlifierki, w firmie Parkiety Jabłoński była testowana wypożyczona od firmy TEKNIKA maszyna COSTA.
– Testy wypadły bardzo dobrze i okazało się, że wersja S7 o szerokości szlifowania 600 mm będzie idealnie dopasowana do późniejszej obróbki lakierniczej na linii CEFLA – dodaje.
Obecnie przedsiębiorcy również mogą testować swoje próbki na maszynach oferowanych przez TEKNIKA. Wystarczy przyjechać z własnym materiałem do TEK-LAB w Warszawie, gdzie wśród wielu maszyn stoi również szlifierka szerokotaśmowa COSTA.
– Szlifierka serii S7 jest maszyną, która może być przeznaczona do operacji szlifowania lub kalibracji elementów płytowych lub litego drewna – mówi Marcin Nowacki, doradca klienta w firmie TEKNIKA. – Wytrzymała konstrukcja i możliwość zastosowania zespołów, takich jak wał, stopka, zespół kombi, pas poprzeczny czy wał strugający sprawiają, że maszyna jest doskonała dla zakładów, którym zależy na jej eksploatowaniu na dwie, a nawet trzy zmiany robocze.
Trzeba pamiętać, że podczas operacji szlifowania, szczególnie gatunków liściastych, generowane jest silne zapylenie, dlatego też wraz z zakupem COSTY, do zakładu Parkiety Jabłoński firma TEKNIKA dostarczyła również profesjonalną linię odpylania marki BARUCCA ze stacją filtrującą. W stacji zamontowany jest ślimak odprowadzający odpady (sterowany silnikiem) oraz ślimak wygarniający do wyładunku. Ochronę przeciwpożarową wspierają rury wodne wraz ze spryskiwaczami.
W zakładzie Parkiety Jabłoński produkowanych jest miesięcznie około 6 tysięcy m2 gotowych, lakierowanych desek podłogowych pod marką Flooria. Oprócz tego w zakładzie powstają także deski surowe do samodzielnego wykończenia/uszlachetnienia przez klienta.
– Deski lakierujemy na włoskiej linii CEFLA światłoutwardzalnymi lakierami UV o podwyższonej odporności w warunkach ograniczonego zapylenia, a uzyskana warstwa użytkowa podłogi pozwala na jej dziesięciokrotną renowację, co daje nawet 100 lat użytkowania – dodaje Piotr Jabłoński.
COSTA S7 dane techniczne:
Szerokość robocza: 650 – 1350 – 1650 mm
Grubość elementu roboczego: 3 – 400 mm
Długość taśm wzdłużnych: 2620 – 3250 mm
Długość taśm poprzecznych: 7000 – 9000 mm
Prędkość posuwu: do 40 m/min
Moc silników: do 45 kW
*******
COSTA LEVIGATRICI jest wiodącym na świecie producentem automatycznych urządzeń do szlifowania, kalibrowania i szczotkowania powierzchni drewnianych, jak i kompozytowych. Od ponad 50 lat firma Costa oferuje wysokiej jakości niezawodne maszyny doceniane w produkcji mebli, podłóg, jak również w budownictwie, m.in. w wielostronnym szlifowaniu belek klejonych, czy innowacyjnych masywnych płyt CLT, odpowiadając na nowe wyzwania w zakresie długości i szerokości obrabianych powierzchni.